Майбутні марсоходи, ймовірно, будуть працювати на основі радіоактивних елементів
14 сiчня, 2011, 12:23
Поділитися
Вчені кажуть, що майбутні марсіанські роботизовані апарати, що здатні долати поверхнею Червоної планети дуже значні відстані, можуть працювати за рахунок радіаційних матеріалів.Вчені кажуть, що майбутні марсіанські роботизовані апарати, що здатні долати поверхнею Червоної планети дуже значні відстані, можуть працювати за рахунок радіаційних матеріалів.Зокрема, створювати двигуни марсоходів на основі радіоактивних ізотопів пропонують інженери з Англії.
Відзначимо, що радіоактивні ізотопи використовувалися для космічних польотів протягом останніх двох десятиліть. Такі апарати працювали на основі радіоізотопних термоелектричних генераторів (РІТЕГ), які перетворюють тепло з матеріалів, на зразок плутонію, на електрику. Раніше ця концепція знайшла застосування в американських апаратах Pioneer, Voyager, Galileo, Ulysses, Cassini і в міжпланетному апараті НАСА New Horizons. Дослідники відзначають, що подібні апарати здатні генерувати досить багато електрики, зберігаючи малу масу.
"Радіоізотопи були джерелами електроенергії вже кілька разів", - говорить аерокосмічний інженер з Університету Лестера в Англії Хьюго Вільямс.
Тепер британські дослідники у співпраці з паризьким виробником космічних супутників Astrium, що входить до складу European Aeronautic Defence and Space Co. (EADS) і Центром ядерних досліджень Національної лабораторії американського штату Айдахо, впевнені, що радіоізотопи можуть живити електрикою пристрої, що стискають атмосферний вуглекислий газ до рідкого стану і викидають його в якості реактивного викиду в розігрітому стані.
Зараз дослідники говорять, що вони готуються провести випробування нової концепції, однак з огляду на те, що вона пов'язана з радіоактивними матеріалами, необхідно дотриматись запобіжних заходів і тести будуть проводитися в спеціальному бункері.
За словами вчених, основна перевага нових двигунів полягає в тому, що вони здатні виробляти електроенергію протягом тривалого періоду часу. Окрім того, зараз всі марсоходи тією чи іншою мірою залежать від сонячних батарей, тому апарат повинен якомога довше перебувати на сонячній стороні планети. Нові двигуни можуть працювати в повній темноті.
Згідно з попередніми розрахунками, у тому випадку, якщо двигуни на радіоактивних компонентах будуть здійснюватися на основі карбіду бору, то скраплений газ у них може розігріватися до 1525 градусів. За словами фахівців, вже існуючі концепції дозволяють рухати за рахунок радіоактивних компонентів марсоходи масою близько 400 кг.
"Між періодами рухів, марсохід буде розігрівати і спалювати вуглекислий газ і проводити наукові експерименти. З нашої точки зору, між двома етапами руху буде проходити близько тижня", - говорить Найджел Банністер, один з авторів проекту.