Група вчених з Нової Зеландії заявила про те, що маорі могли прибути в Антарктиду набагато раніше, ніж це зробили європейці. Як повідомляє Science alert, дослідження вчених базується на фольклорі, а також «сірій літературі».
Перше документально підтверджене відкриття Антарктиди датується 1820 роком і належить російській експедиції. У 1821 році на материк висадилися американці. Але тепер новозеландські вчені стверджують, що у маорі могла бути набагато більш тривала історія дослідження Антарктиди.
У ході дослідження вчені зосередили свою увагу на розповідях, а також «сірій літературі» - дослідженнях, доповідях, технічній документації та інших матеріалах, які публікуються поза академічних або комерційних видань.
«Ми виявили, що зв'язок з Антарктидою і її водами існував з самого початку традиційного мореплавання протягом століть», - заявила провідний автор дослідження Прісцилла Вехі.
Вчені звернули увагу на подорож на південь, яку здійснили в VII столітті полінезійський вождь Хуай Те Рангіора і його одноплемінники. Ймовірно, вони стали першими людьми, які побачили води Антарктики задовго до прибуття російської експедиції і навіть до міграції полінезійських переселенців до Нової Зеландії.
«У деяких оповіданнях Хуай Те Рангіора і його команда пливли на південь. Далеко на південь. Якщо так, вони, ймовірно, були першими людьми, які побачили води Антарктиди, а може навіть сам материк. Подорож і повернення Хуай Те Рангіора є частиною історії народу Нгаті Рара, і ці історії з'являються на кількох дерев'яних табличках», - пишуть дослідники в своїй статті.
Вчені відзначають, що їхнє припущення не буде відкрита для маорі, оскільки розповіді про це передаються з покоління в покоління.
Подорож Хуай Те Рангіора була не останнім дослідженням Антарктиди, яке здійснили маорі. Так, Те Ату, людина з племені нгапухі, був названий першим маорі і першим новозеландцем, який відвідав узбережжі Антарктиди в 1840 році в складі американської дослідницької експедиції.
Маорі також були частиною «героїчної епохи освоєння Антарктики» в ХІХ-ХХ століттях, допомагаючи європейцям під час подорожей в Антарктиду. І зараз маорі беруть участь в новозеландській антарктичній експедиції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Нагадаємо, нещодавно від шельфового льодовика Ронне в Антарктиді відколовся гігантський айсберг, який отримав позначення А-76. Його площа становить 4320 квадратних кілометрів, що робить його найбільшим айсбергом у світі.