Мангрові острови Великого Бар'єрного рифу розширюються, незважаючи на наступ моря

Поділитися
Мангрові острови Великого Бар'єрного рифу розширюються, незважаючи на наступ моря Мангрові острови Великого Бар'єрного рифу розширюються © University of Wollongong
Вчені відзначають, що вважати риф вмираючим або мертвим передчасно.

Вчені з Університету Вуллонгонг (Австралія) провели дослідження островів групи Ховік, яка входить у Великий Бар'єрний риф, і з'ясували, що площа островів зростає, а мангрові ліси, що займають їх, розширюються. Раніше вважалося, що острови знаходяться під загрозою зникнення через рівень Світового океану, що піднімається, повідомляє Naked science.

Австралійські вчені розпочали дослідження регіону у 1928 році, тоді ж межі островів та їхні розміри зафіксували на карті. У 1970-х роках деталі карти уточнили за допомогою аерофотозйомки. У результаті нового дослідження дослідники використовували ще й супутникові знімки.

«Особливо цікаво те, що безліч островів групи Ховік зростають. Більшість островів, які ми досліджували, здебільшого складені з дрібних уламків коралів. Хвилі виносять їх на береги острова, відкладаючи там. Ці коралові відкладення й «винні» у зростанні островів. Додайте до цього мангрові ліси, деякі з них наступають [на море] на п'ять-шість метрів на рік», - заявила провідний автор дослідження Сара Гамільтон.

За словами вченої, ці острови і утворилися таким чином. Спочатку на їхньому місці було море, потім хвилі почали виносити уламки коралів в ті самі точки мілководдя. Поступово такі «гірки уламків» почали височіти над водою, після чого їх колонізували мангри. Ці рослинні угруповання часто фіксують лінію берега, спрощуючи подальше розширення островів у цих місцях. Сильні шторми могли почати руйнування берегів, а «фіксація» їх корінням дозволяє запобігти цьому процесу.

Порівнявши карти 1928 з аерофотозйомкою 1974-го і супутниковими знімками наших днів, вчені помітили серйозне збільшення площі островів, особливо після середини 70-х. Однак супутникові знімки можуть недостатньо точно фіксувати межі таких островів, оскільки мангрова рослинність часто ускладнює виявлення справжньої берегової лінії, особливо під час припливу, який заливає значну частину мангрових лісів. Щоб прояснити межі розширення, група Гамільтон задіяла дрони, що ведуть зйомку з малих висот та з високою точністю.

Вчені відзначають, що Великий Бар'єрний риф – одна з найбільш знакових та різноманітних екосистем на Землі. Незважаючи на те, що його вважають вмираючим або мертвим, робити такі висновки поки що передчасно.

Великий Бар'єрний риф достовірно існував протягом останніх сотень тисяч років, включаючи період мікулінського міжльодовика. На його піку, близько 120 тисяч років тому, температури були на два градуси вищі за доіндустріальні значення наших днів, а рівень моря — на шість метрів вищий.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Університету Тасманії дослідили Великий Бар'єрний риф після масового знебарвлення коралів у 2016 році та встановили, що пошкодження виявилися не такими значними, як передбачалося, але різні частини рифу по-різному відреагували на аномально теплу воду.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі