Російські палеонтологи з допомогою аналізу слідів списів і ножів, виявлених в туші мамонта, яка була знайдена поряд зі станицею Сопочна Карга, встановили, що люди проникли в Арктику приблизно 45 тисяч років тому, тобто на 10 тисяч років раніше, ніж вважалося до цього. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Science.
Під час проведення розкопок за полярним колом вчені виявили тушу відносно молодого мамонта, вік якого становив приблизно 15 років. Після того, як туша була доставлена до Санкт-Петербурга, вчені виявили, що мамонт став жертвою давніх мисливців, які заселяли Сибір в далекому минулому. На це вказували множинні рани на тілі мамонта, а також сліди списів і стародавніх знарядь праці на ньому.
Після того, як науковці вирахували вік мамонта за допомогою аналізу радіоактивного вуглецю-14 в його тканинах, виявилося, що він жив близько 44,5 тисяч років тому. До сьогоднішнього дня вважалося, що люди проникли до Заполяр'я 30-35 тисяч років тому. Тобто люди проникли на територію Арктики на 10 тисяч років раніше, ніж вважалося до цього.
На думку вчених, на 40-45 тисяч років тому припадав пік розквіту мамонтів, чия кількість могла привабити перших жителів Заполяр'я і змусити їх переселитися в заплави Єнісею, Лени та інших річок Сибіру. На користь цього говорить те, що тушу "не доїли" – стародавні сибіряки не стали з'їдати всього мамонта, а вирізали тільки найсмачніші частини, відокремили бивні і залишили інші шматки туші. Це говорить про те, що проблем з їжею вони не відчували на той час.
Раніше вчені встановили, що стародавні люди винайшли списи на 200 тисяч років раніше, ніж вважалося до цього. Вчені проводили розкопки в системі глибоких ярів, розташованих на північний захід від південноафриканського міста Кату. На початку 2000-х років тут почалися розкопки, в ході яких учені виявили в ярах кілька шарів відкладень, що містять знаряддя праці з різних часових епох.