Льодовики Гренландії тануть «знизу вгору», що прискорює їхнє витончення – вчені

Поділитися
Льодовики Гренландії тануть «знизу вгору», що прискорює їхнє витончення – вчені Тала вода стікає до підніжжя льодовиків і прискорює їхнє танення © unsplash/goosegrease
Дослідники називають крижаний щит «найбільшою дамбою у світі».

Міжнародна група вчених зафіксувала надзвичайно високі темпи танення льодовиків Гренландії, яке спостерігається знизу. Це відбувається через велику кількість талої води, яка падає з поверхні на основу. Коли ця вода падає на основу, енергія перетворюється на тепло в процесі, аналогічному гідроелектроенергії, яку виробляють великі греблі, повідомляється на сайті Кембриджського університету.

У ході дослідження вчені з'ясували, що попадання талої води, яка опускається на кілометр або більше на основу льодовика, є найпотужнішим джерелом тепла для другого за величиною крижаного щита у світі. Це тепло призводить до надзвичайно високої швидкості танення крижаного покриву.

Змащувальний ефект талої води впливає швидкість руху льодовиків і кількість льоду, яка скочується в океан. Водночас вивчення умов під кілометром льоду є складним завданням, особливо для Гренландії, де льодовики рухаються найшвидше у світі.

Відсутність прямих вимірів ускладнювала вивчення динаміки льодовиків Гренландії та прогнозування майбутніх змін. Гренландський крижаний щит зараз є найбільшим джерелом глобального підвищення рівня моря.

У ході нового дослідження вчені виявили, що гравітаційна енергія талої води, що утворюється на поверхні, перетворюється на тепло, коли вона передається на основу через великі тріщини в льоду.

Щоліта на поверхні крижаного щита утворюються тисячі озер і струмків з талою водою. Багато з них швидко стікає до підніжжя льодовика, просочуючись крізь тріщини та розломи у льоду. При постійному надходженні води з струмків цей зв'язок між верхівкою та основою льодовика постійно залишається відкритим.

Розрахунки вчених показують, що протягом літа 2014 на підніжжя льодовика Стор щодня потрапляло близько 82 мільйонів кубічних метрів талої води. Вони порівнюють енергію, вироблену водою, що падає на піку, з енергією, виробленою греблею «Три ущелини» в Китаї – найбільшою у світі гідроелектростанцією.

Вчені також з'ясували, що температура води біля підніжжя льодовика становить +0,88 градусів Цельсія, що несподівано тепло для льодовика, температура плавлення якого становить -0,40 градуси. За словами дослідників, це означає, що вода нагрівається коли потрапляє на дно.

Дослідження містить перші конкретні докази механізму втрати маси льодовикового щита, який ще не включили до прогнозів глобального підвищення рівня моря. Вчені наголошують, що обсяг поверхневих вод, що утворюються в льодовиках Гренландії, величезний і він продовжує зростати. І майже всі вони стікають до підніжжя льодовиків, провокуючи їхнє швидке танення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Університету Інсубрії заявили про те, що єдині квіткові рослини Антарктиди, луговик антарктичний та перлинниця антарктична швидко розширюють свій ареал у відповідь на антропогенні зміни клімату. Спостереження, проведені на острові Сигню, показали, що з 1960 років ці рослини почали зустрічатися набагато частіше і колонізували нові території.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі