Лікарі онковідділення госпіталю Піті-Сальпетрієр в Парижі спостерігають 51-річного хворого, якого визнали ВІЛ-позитивним у 1995 році. Рак легенів у нього діагностували в травні 2015 року. Пацієнту зробили операцію, провели хіміотерапію, але менш ніж через півроку у нього почався рецидив. Його почали лікувати препаратом нового покоління. З грудня 2016 року хворому щодня вводили ліки. Всього він отримав 31 ін'єкцію.
На початку лікування у зразках крові ВІЛ не виявили. Потім протягом 45 днів число клітин з ВІЛ зростало. У той же час збільшувалася активність Т-клітин - клітин імунної системи, особливо помітно активовані Т-клітини CD8, що свідчило про відповіді організму на ВІЛ. Як пишуть автори статті, на 120-й день лікування джерело ВІЛ-інфікованих клітин показало "різке й постійне скорочення".
"В онкології добре відомо, що препарати, які блокують імунні контрольні точки, такі як PD-1, ефективно відновлюють імунний захист, щоб протистояти раку. Вважали також, але ще експериментально не показали, що ці ж блокатори можуть розбудити і ВІЛ-інфіковані клітини, а значить, підняти проти них імунітет", - розповів керівник дослідження, глава онковідділення, професор Жан-Філіп Спано.
Тепер вчені вперше показали, що цей гіпотетичний механізм працює на людині. Дослідники відзначають, що це поки єдиний позитивних випадок лікування.
Раніше повідомлялося про те, що українські вчені винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra. Дослідження українських вчених-мікробіологів можуть допомогти в боротьбі з раком.