Криптовалюта починає виглядати як ще один фінансовий інструмент

Поділитися
Але ті, хто уважно стежив за криптовалютами в 2022 році, простежили, як зараза передається від однієї криптокомпанії, що провалилася, до іншої.

Це був рік, коли криптовалюта стала виглядати ще одним фінансовим інструментом, пише оглядач Bloomberg Джошуа Бруштейн.

На початку року існувало дві домінуючі думки щодо потенціалу криптовалют. Перша полягала в тому, що криптовалюти — це радикально нова фінансова система, і що з їхньою допомогою можна розбагатіти. Це виявилося правдою принаймні на деякий час.

Друга версія про те, що в технології, що лежить в основі криптовалют, є щось особливе, що може стати архітектурою кращого, більш справедливого інтернету, не виправдалася.

Немає сумнівів, що криптовалюта — це фінанси, і деякі люди справді використали її, щоб розбагатіти. Звичайно, вся ця гра була хистким майданчиком для фінансових спекуляцій, і люди, які зробили криптовалютні статки, зробили це значною мірою за рахунок отримання грошей з більшої групи людей, які в результаті виявилися біднішими. Але саме так часто працюють фінансові системи.

Ідея криптоінтернету, або web3, заснована на припущенні, що блокчейн - бухгалтерські книги, в яких перевіряється право власності на криптовалюти, - також є добрим способом відстеження даних, необхідних для роботи соціальних мереж або відеоігор.

Оскільки ці бухгалтерські книги розподілені багатьма комп'ютерами, а чи не централізовані в серверної мережі, контрольованої, скажімо, Amazon.com Inc. або Microsoft Corp., прихильники web3 уявляють собі світ, вільний від поганих якостей інтернету, де домінують великі технології.

Умови були придатними для того, щоб web3 набув поширення. Жменька проектів web3 стартувала в 2021 році, в основному заснованих на купівлі неграбальних токенів як способу приєднатися до клубу людей, які оптимістично налаштовані щодо NFT або люблять відеоігри.

Meta Platforms Inc. продовжувала спотикатися і у 2022 році; є розчарування в Apple Inc. та Google. І не можна звинувачувати когось за те, що він витлумачив покупку Ілоном Маском Twitter Inc. як перформанс, покликаний продемонструвати небезпеку централізованого контролю за важливими інтернет-сервісами.

Вартість всіх цих сервісів була нерозривно пов'язана з ажіотажем фінансових спекуляцій довкола криптовалюту. Через це важко сказати, чи сприймалися ці продукти як привабливі за власними достоїнствами, чи просто як шанс розбагатіти.

Найбільш щедра інтерпретація web3, яку я часто чув від розробників web3 та їх інвесторів, полягала в тому, що спекулятивна енергія була відволікаючим маневром, який зрештою зійде нанівець, залишивши після себе корисні сервіси. Більш цинічна думка полягає в тому, що web3 був міражем.

Надія на створення інтернету, заснованого на блокчейні, була корисною, оскільки створювала ілюзію, що в криптовалюті є щось більше за азартні ігри. Це, у свою чергу, могло залучити людей, які не є азартними гравцями.

Те, наскільки впали послуги web3 разом із вартістю більшості криптовалют, робить доводи циніка переконливішими. Ті, хто уважно стежив за криптовалютами в 2022 році, поринули в деталі дивних фінансових інструментів і простежили, як зараза передається від однієї криптокомпанії, що провалилася, до іншої. Щодо нових, проривних web3-сервісів – їх було не так багато.

Люди у криптовалюті звикли до такого скептицизму. Звичайна відповідь полягає в тому, що так було багато шахрайських проектів, які підживлюються мріями про швидке збагачення, але тепер все чисто, і справжня робота триває.

Можливо, майбутнє криптовалют як основи нових технологічних продуктів ще попереду — цього місяця відбувся, принаймні, один помітний реліз NFT. Але тому, хто намагається створити web3 зараз, буде непросто переконати людей, що криптовалюта — це не зовсім те, чим вона здається.

Нагадаємо, криптовалютна біржа FTX ініціювала своє банкрутство у США, намагаючись через судову процедуру знайти спосіб повернути гроші клієнтам.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі