Концентрація парникових газів в атмосфері досягла нового максимуму: вчені б'ють на сполох

Поділитися
Концентрація парникових газів в атмосфері досягла нового максимуму: вчені б'ють на сполох Концентрація парникових газів в атмосфері встановила новий рекорд © depositphotos/seregalsv
Кожен рік встановлює новий рекорд.

Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) заявила про те, що концентрація парникових газів в атмосфері Землі в 2023 році досягла нового рекорду. У звіті організації йдеться про те, що вуглекислий газ накопичується швидше, ніж раніше, за 20 років його концентрація збільшилася на 10%, повідомляє Science Alert.

«Ще один рік. Ще один рекорд. Це має насторожити осіб, які ухвалюють рішення. Ми явно відстаємо від мети Паризької угоди», - заявила генеральний секретар ВМО Селеста Сауло.

Зросла концентрація як вуглекислого газу, а й метану, і навіть закису азоту.

Відповідно до Паризької угоди 2015 року країни погодилися обмежити глобальне потепління на рівні «значно нижче» двох градусів Цельсія вище за середні рівні, виміряні між 1850 і 1900 роками. Або в межах 1,5 градусів, якщо це буде можливо.

Поки продовжуються викиди парникових газів, вони накопичуються в атмосфері, підвищуючи глобальну температуру. Минулого року глобальні температури на суші та морі були «найвищими за всю історію спостережень, що датуються ще 1850 роком», заявили у ВМО.

З огляду на те, що вуглекислий газ довго зберігається в атмосфері, нинішні температури збережуться протягом десятиліть, навіть якщо викиди скоротяться до нуля.

В 2023 концентрація CO2 склала 420 частин на мільйон (ppm), метану - 1934 частин на мільярд, а закису азоту - 336 частин на мільярд. Це 151%, 265% та 125% порівняно з рівнями доіндустріального періоду.

«Це більше ніж просто статистика. Кожна частка на мільйон і кожна частка градуса підвищення температури справляє реальний вплив на наше життя та нашу планету», - сказала Сауло.

На вуглекислий газ припадає 64% потепління клімату. Це вже 12 рік поспіль, коли концентрація вуглекислого газу зростає більш як на 2 ppm. Цей ефект називається смугою, викликаною "історично великими викидами CO2 від викопного палива в 2010-х і 2020-х роках".

Показник минулого року на 11,4% вищий за 337,1 ppm, зафіксованих у 2004 році.

"CO2 накопичується в атмосфері швидше, ніж будь-коли за всю історію людства", - йдеться у звіті ВМО. Там також додали, що поточний рівень CO2 в атмосфері на 51% вищий, ніж у доіндустріальну епоху.

Востаннє порівнянна концентрація CO2 на Землі спостерігалася три-п'ять мільйонів років тому, коли температура була на 2-3 градуси вищою, а рівень моря був на 10-20 метрів вищим, ніж зараз.

Клімат нашої планети змінюється, і це означає, що тепер для людства викликом є не просто розвиток, а кліматично-стійкий розвиток. Про це у матеріалі «Кліматично сталий розвиток — що це й чи актуально в Україні?» розповідає Світлана Краковська.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі