Вчені з Державного університету Монтеклер дослідили динаміку концентрації вуглекислого газу в атмосфері Землі за останні 23 мільйони років. Виявилося, що на даний момент вміст СО2 в атмосфері досягає 412 ррм і є рекордним за весь цей час. Більш того, концентрація вуглекислого газу лінійно знижувалася весь цей період і лише 200 років тому почала зростати на п'ять ppm у десятиліття, повідомляє N+1.
У ході дослідження вчені вивчили опубліковані дані майже 700 вимірювань радіоактивного ізотопу 13C: 441 вимірювання відносилося до стародавнього органічною речовиною ґрунту, а ще 259 - до ліпідів викопних залишків судинних рослин, які здійснювали С3-фотосинтез. Цей підхід дозволив вперше побудувати безперервні медіанні криві для 13C і CO2 за такий довгий період історії Землі.
Виявилося, що мінімальних значень концентрація вуглекислого газу досягала в льодовиковий період плейстоцену. Крім того, автори виділили точки максимуму, які можуть розглядатися в якості аналогів сучасної епохи. Ними стали середні міоцен (350 ppm) і пліоцен (~ 400 ppm).
Найважливіша тенденція, яку вдалося виділити вченим, свідчить про те, що протягом 23 мільйонів років концентрація вуглекислого газу в атмосфері лінійно знижувалася. Але приблизно два століття тому тренд змінився на зростання вмісту СО2. На думку дослідників, антропогенні викиди повернули назад геологічні тенденції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Під час періоду дії обмежувальних заходів, викликаних пандемією коронавірусу, викиди вуглекислого газу в світі у квітні скоротилися на 17%. При цьому, в Індії викиди СО2 скоротилися на 26%, в Європі - на 27%. У Китаї скорочення майже на чверть викидів було зафіксовано в лютому - саме тоді в цій країні діяли численні заходи щодо стримування поширення коронавіруса.