Китайські дослідники вивчили зразки місячного ґрунту, які доставили на Землю в рамках місії "Чан'є-5", і з'ясували, що вони містять набагато більше води, занесеної сонячним вітром, ніж вважалося досі. З цього вчені зробили висновок, що Місяцю може існувати велика кількість водних ресурсів, доступних для використання, повідомляє «Сіньхуа».
Про те, що Місяцю існує вода, було відомо з попередніх досліджень. Передбачалося, що важливими її джерелами на поверхні супутника Землі є вплив сонячного вітру, виділення вулканічних газів та зіткнення з астероїдами та кометами.
Але як вода з'являється на Місяці? Яка її кількість міститься в місячному ґрунті? Як вона розподіляється у просторі? Ці питання ще залишаються відкритими. Дослідження зразків місячного ґрунту, зібраних «Чан'є-5», пролило на них світло.
Лінь Янтін, дослідник з Інституту геології та геофізики Китайської академії наук, який керував дослідженням, пояснив, що вода, про яку йдеться, — це не вода у звичайному розумінні, а структурна вода, яка міститься в зернах ґрунту. Оскільки водень є одним із основних компонентів води, для вираження вмісту води зазвичай використовують концентрацію водню.
У ході дослідження вчені вивчили 17 зразків місячного ґрунту, які містили різні мінерали, включаючи олівін, піроксен, плагіоклаз та скло. Вчені встановили, що середній вміст води у верхній 0,1-мікронній зоні місячних зерен становить 0,7 вагових відсотка, що досить багато для неводних мінералів. Потім за допомогою співвідношень дейтерію та водню вони довели, що вода на місячній поверхні була отримана виключно із сонячного вітру.
Потім вчені провели моделювання збереження водню в місячному ґрунті за різних температур і з'ясували, що вода, утворена сонячним вітром, може добре зберігатися в середніх і високих широтах.
Дослідники також побудували модель динамічної рівноваги між привнесенням водню сонячним вітром та втратами під час нагрівання. В результаті вони з'ясували, що ґрунт у високих широтах Місяця може містити велику кількість води.
Раніше вчені заявили, що вода на Місяці може мати земне походження. За їхніми словами, вона могла з'явитися на супутнику нашої планети завдяки дії «земного вітру» - потоку частинок, викинутих магнітосферою планети.