Домашні коти вже давно продемонстрували в наукових експериментах здатність відрізнити голос свого власника від голосу інших людей. Нове ж дослідження, проведене на найбільших представниках котячих, підтверджує і їхню здатність також розрізняти людські голоси, пише The Guardian.
Вчені досліджували левів, димчастих леопардів, снігових барсів, сервалів та інші екзотичні види кішок, які жили у неволі, зокрема у зоопарках, заказниках та заповідниках.
Після початкового пілотного дослідження за участю семи кішок п'яти видів команда провела більш масштабне дослідження за участю 24 кішок 10 видів, 16 з яких вирощені людьми, а вісім – власною матір'ю.
Кожному коту відтворювали аудіозаписи трьох незнайомих людей, які говорять одну й ту саму фразу: «Доброго ранку, як справи сьогодні?», а потім включали запис тієї ж фрази знайомим для тварини голосом – наприклад, сторожа зоопарку. На останньому, п'ятому записі, фразу повторював ще один незнайомий голос. Потім процес повторювали з використанням записів тих самих людей, але з ім'ям кішки.
Команда записувала та аналізувала реакції та поведінку кішок у відповідь на кожне відтворення, наприклад: зміна погляду, рух голови, рух до джерела звуку або від нього, а також вокалізація, така як шипіння або ричання.
Результати показують, що незалежно від статі і від того, чи були кішки вирощені людьми або матір'ю, вони реагували набагато швидше, довше і з більшою інтенсивністю на знайомий людський голос, ніж на чотири незнайомі голоси.
Це повторювалося, навіть коли з аналізу було вилучено левів – єдиних диких кішок, які, як відомо, живуть великими соціальними групами.
Включення чи відсутність імен кішок у фразах не мало великого значення.
Висновки з дослідження також дозволяють припустити, що здатність налаштовуватися на окремі людські голоси є результатом не одомашнення, а просто регулярного контакту з людьми. Вчені припускають, що аналогічні результати були б виявлені у кішок і в дикій природі, якби вони чули одні й самі людські голоси досить часто.
Раніше вчені довели, що домашні кішки відстежують становище своїх господарів і дивуються, якщо виявляють їх не там, де чекали.