«Хаббл» зробив знімок «смерті» масивної зірки

Поділитися
«Хаббл» зробив знімок «смерті» масивної зірки Вибух зірки стався 10 тисяч років тому © esahubble.org
Зірка знаходиться на відстані 15 тисяч світлових років від Землі.

Загибель масивної зірки - одна з найкрасивіших подій у Всесвіті. В цей час в простір викидається велика кількість матеріалу, який виносять ударні хвилі вибуху і зоряний вітер. Це сталося із зіркою AG Carinae, яка знаходиться на відстані 15 тисяч світлових років від Землі. Знімок цієї події зробив телескоп «Хаббл», повідомляє Science alert.

AG Carinae - це яскрава блакитна змінна, це одні з найяскравіших і масивних зірок в галактиці. Ці зірки набагато гарячіші і яскравіші, ніж інші, але і живуть набагато менше, всього кілька мільйонів років.

Зірка AG Carinae приблизно в 55 - 70 разів масивніша за Сонце, їй кілька мільйонів років і вона дуже нестабільна. Її яскравість дуже сильно коливається через протидіючі сили: тиск випромінювання, яке штовхає назовні, і силу тяжіння, яка прагне стиснути зірку зсередини.

В кінці життя зірки, коли у неї закінчується паливо для перетворення водню, тиск випромінювання починає зменшуватися. Це змушує зірку стискатися, при цьому матерія починає нагріватися в міру наближення до ядра світила.

Це нагрівання потім викликає вибух зірки, викидаючи матерію назовні. На знімку «Хаббла» матеріал, викинутий з зірки, виглядає як райдужна оболонка навколо неї. Вибух стався приблизно 10 тисяч років назад і викинув приблизно 15 сонячних мас матеріалу.

Форми і порожнечі в пилу, викинутому назовні, утворені сильними вітрами, швидкості яких сягають кількох мільйонів кілометрів на годину. Вітер дме швидше, ніж розширюється газова туманність (приблизно 250 тисяч кілометрів на годину). Вітер врізається в газ, виштовхуючи його назовні і очищаючи простір навколо зірки. Вплив вітру також призводить до утворення бульбашок і ниток, які можна побачити в пилу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Телескоп "Хаббл" був виведений на орбіту 24 квітня 1990 року екіпажем корабля багаторазового використання "Діскавері" і з тих пір передав на Землю мільйони унікальних знімків, які значно розширили уявлення вчених про будову і походження Всесвіту. За чверть століття апарат провів 1,2 мільйона цільових спостережень за 38 тисячами космічних об'єктів, на підставі яких було підготовлено близько 13 тисяч наукових праць. За словами експертів, "це робить його одним з найбільш ефективних наукових інструментів в історії".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі