Українське конструкторське бюро "Південне" працює над проектом науково-дослідних баз на Місяці. Подробиці проекту на Міжнародному астронавтичному конгресі в Гвадалахарі представив директор європейського представництва КБ Олег Венцковський, повідомляє AIN.
Проект отримав назву "Місячна промислово-дослідна база". У часи СРСР КБ брало участь у місячній програмі, а на даний момент володіє розробками злітно-посадочних модулів і відповідних рухових систем, спільно з партнерами працює над системою орбітального сервісу.
За словами директора європейського офісу КБ, проект будівництва бази на Місяці повинен проходити в кілька етапів. Спочатку потрібно створити консорціум з зацікавлених країн, потім вивчити поверхню Місяця за допомогою безпілотників і вибрати оптимальні регіони для будівництва. Паралельно з цим потрібно розробляти ракети-носії, космічні кораблі і злітно-посадочні модулі, які допоможуть доставки людей і вантажі на Місяць.
Потім можна приступити до створення бази в мінімальній комплектації, модулі якої надалі будуть розширені для комфортного проживання людей і проведення експериментів. Заключний етап - створення замкнутої системи життєзабезпечення та виробничої бази для місячного видобутку сировини, комплексів з виробництва ракетного палива, видобуток і доставку на Землю рідкоземельних копалин і т. д. В цей же період створюється місячна обсерваторія.
Разом з тим, подібний проект повинен бути виключно мультинаціональним, оскільки жодна країна в світі не зможе здійснити його поодинці. На даний момент КБ вивчає можливості співпраці з Європейським космічним агентством і шукає партнерів для можливого майбутнього консорціуму.
Раніше NASA випустила ролик з екскурсійним туром, який присвячений будівництву першої колонії на Марсі. За інформацією NASA, ця колонія з'явиться через "20 років доставки обладнання і вантажів", тобто, прибизительно вже в 2050-х роках, якщо в 2030-х агентству вдасться налагодити регулярне відправлення кораблів до Марса.