Вчені заявили про те, що їм вдалося знайти перші сліди вибуху наднової, виявлені на Землі. Такого висновку дослідники дійшли, ретельно вивчивши позаземний камінь Гіпатія, знайдений в Єгипті в 1996 році, повідомляє Science alert.
Хімічний склад і структура породи вказали на те, що цей камінь містить сліди пилу та газу, які оточували наднову типу Ia. Такі вибухи є найбільш енергетичними подіями у Всесвіті, вони трапляються, коли щільний білий карлик поглинає іншу зірку.
За словами вчених, за мільярди років пил і газ затверділи, сформувавши материнське тіло, з якого виникла Гіпатія, яка є ровесницею Сонячної системи.
«У певному сенсі ми можемо сказати, що застали вибух наднової Ia у дії, тому що атоми газу від вибуху були захоплені оточуючою пиловою хмарою, яка зрештою сформувала батьківське тіло Гіпатії», — заявив геохімік Ян Крамерс з Університету Йоганнесбурга в Південній Африці.
За словами дослідників, зразок містить надзвичайно низькі рівні кремнію, марганцю та хрому, що вказує на те, що порода не була сформована у внутрішній Сонячній системі. Вчені також зафіксували високі рівні концентрації заліза, сірки, фосфору, міді та ванадію, що також свідчить про те, що об'єкт був сформований у далекому космосі.
Аналіз елементів Гіпатії вказав на те, що їхній склад відрізняється від того, який міг би сформуватися в гірських породах усередині Сонячної системи або в нашому рукаві Чумацького Шляху. Вчені також відкинули ідею, що батьківське тіло сформувалося із залишків червоного гіганта.
Вчені також з'ясували, що склад Гіпатії не відповідає показникам, які могли б свідчити про те, що її попередницею була наднова типу ІІ, в ньому занадто багато заліза в порівнянні з кремнієм та кальцієм, тому найімовірніше, що об'єкт з'явився внаслідок вибуху наднового типу Ia.
Такі вибухи повинні продукувати цікаве поєднання елементів у породах, схожих на ті, що були зафіксовані у Гіпатії. Вчені проаналізували 15 елементів, деякі з яких відповідають породі, що сформувалася внаслідок вибуху щільного білого карлика. Але шість елементів не відповідають вибуху наднового типу Ia. Вчені вважають, що пояснити їхню присутність може подія, яка сталася в далекому минулому існування зірки.
Раніше астрономи з Університету Флоренції заявили, що їм вдалося знайти сліди перших зірок, що з'явилися у Всесвіті. Імовірно, що їхні елементи містить зірка AS0039, яка знаходиться в карликовій галактиці Скульптор на відстані 290 тисяч світлових років від Землі.