Харарі, автор книги "Homo Deus: коротка історія завтрашнього дня", зазначає, що гуманізм, лібералізм і соціалізм змогли тимчасово нівелювати посилення соціального нерівності, що виникла з появою приватної власності. В індустріальному суспільстві еліти мали потребу у великій кількості трудових ресурсів і масовій армії, тому вони вкладали кошти в розвиток загальної освіти, доступної медицини та соціальної підтримки населення.
Проте маси в постінудустриальному світі втрачають колишнє значення і стають зайвими. На зміну масовим арміям приходять професійні підрозділи та високотехнологічні системи, широко використовуються дрони та роботи. Також відбувається роботизація та автоматизація промислового виробництва. На думку дослідника, це призведе до поступової трансформації більшої частини суспільства на зайвий клас.
У той же час, розвиток біотехнології та біоінженерії призведе до перетворення економічної нерівності на біологічну. Самовдосконалення коштуватиме дорого і буде доступне небагатьом.
Харарі вважає, що орієнтовно до 2100 року багаті будуть значно розумнішими, сильнішими та здоровішими за представників нижчих класів, і нічого вже не можна буде змінити.
Автор допускає, що деякі держави з усталеними гуманістичними традиціями підтримуватимуть маси, надаючи їм доступ до віртуальної реальності та відеоігор. Але в таких країнах, як, наприклад, Китай, Бразилія або Південна Африка, зайвий клас буде "скинутий за борт суспільства".
На думку вченого, глобалізація не здатна забезпечити людям свободу та рівність. Вона об'єднає світ вертикально, стираючи національні відмінності, але розділить людство горизонтально. І тоді нерівність досягне небачених раніше масштабів.
У той же час, розвиток технологій ніколи не було визначено зазадлегіь. Суспільство здатне вибрати, яким воно стане за допомогою технологій. В якості прикладу історик наводить Південну і Північну Кореї, які, володіючи ідентичними технологіями в середині 20-го століття, пішли в діаметрально протилежні сторони.
Тим часом, відомий фізик Стівен Хокінг заявив про те, що на Землі настав "найстрашніший час", викликаний розривом між елітою та іншими верствами суспільства, що посилюється з допомогою новітніх технологій.
"Інтернет та інші платформи дозволяють невеликим групам людей отримувати величезний прибуток при прийомі на роботу дуже малого числа людей. Це неминуче, це прогрес, але це також соціально руйнівно", - заявив учений.
Трансляція способу життя найбагатших верств населення призводить до посилення почуття нерівності, що, на думку Хокінга, особливо небезпечно зараз, коли людство має діяти спільно перед лицем глобальних проблем.