Індійські вчені не можуть відновити зв'язок із посадковим модулем «Вікрам», який погрузили у сплячий режим, щоб перечекати холодну місячну ніч. І сподівання на те, що його вдасться "пробудити", стрімко тануть, повідомляє The Guardian.
Зазначається, що апарат «Вікрам» та місяцехід «Праг'ян» перейшли у сплячий режим 2 вересня. Це мало захистити їхню електроніку від суворих умов місячної ночі, яка триває два тижні. У цей час температура опускається до -250 градусів за Цельсієм.
Фахівці з Індійської організації космічних досліджень (ISRO) були впевнені, що апарат зможе пережити місячну ніч і прокинеться приблизно 22 вересня. Тоді на його сонячні панелі знову мало надходити сонячне світло, що дозволило б перезарядити їх.
Але вченим так і не вдалося відновити зв'язок з апаратами і надії на те, що вони все ж таки зможуть це зробити, стрімко тануть. Дослідники оцінюють ймовірність того, що пристрої змогли пережити вплив низьких температур, у 50%.
Разом з тим, в ISRO заявили, що намагатимуться продовжувати відновити зв'язок з апаратами. Спроби робитимуть до 30 вересня, коли має відбутися новий захід сонця.
Перед тим, як апарати були занурені в сплячий режим, дослідники зазначили, що місія «Чандраян-3» вже мала великий успіх та досягла своїх основних цілей. «Якщо "Вікрам" і "Праг'ян" не прокинуться, вони залишаться на Місяці як місячний посол Індії» , - сказали вони.
«Чандраян-3» здійснила історичну посадку на південному полюсі Місяця у серпні, через 40 днів після старту із Землі. Протягом тижня з моменту посадки місяцехід збирав наукові дані про місячну поверхню.
Успішна посадка місії «Чандраян-3» зробила Індію першою країною у світі, яка змогла досягти південного полюса Місяця, та четвертою, яка здійснила посадку на супутнику Землі.
Спроба Індії посадити свій космічний апарат у районі південного полюса Місяця відбулася лише за кілька днів після невдалої спроби Росії зробити те саме. 19 серпня російський космічний апарат "Луна-25" впав на Місяць після того, як у нього відмовили двигуни, що поклало край першій за 47 років спробі посадки на Місяць. Детальніше про це читайте у статті Петра Герасименка "Космічне фіаско Кремля".