Гриби відносно рідко вражають теплокровних тварин. Це відбувається через те, що базальна температура тіла тварин і птахів складає в середньому 37-42 градуси Цельсія і гриби не можуть розмножуватися в ній. З цієї ж причини грибкові інфекції у людини з'являються на менш теплих частинах тіла, а у внутрішніх органах – тільки у тих, чий імунітет сильно ослаблений.
Разом з тим, останнім часом клімат на Землі весь час теплішає, а гриби змушені до нього пристосовуватися. Найбільш руйнівні наслідки принесе людству адаптація до спекотної погоди гриба Candida auris.
У ході нового дослідження вчені порівняли стійкість до високих температур у Candida auris і декількох десятків інших видів грибів, що складаються з C. auris в спорідненість різного ступеня. Автори врахували не тільки дані фізіологічних експериментів, але й експресію різних генів, наприклад гена білка теплового шоку HSP90. Також вони зазначали екологічні особливості інших кандид.
З'ясувалося, що стійкість до високих температур мало залежить від систематичного положення організму: багато з кандидів набагато гірше пристосовані до сорокаградусної спеки, ніж Candida auris, а далекий родич C. auris з мангрів, Diutina ranongensis, добре почуває себе в гарячій воді. Більш того, Candida auris колись сам був водним організмом і харчувався мертвими залишками, проте глобальне потепління і підвищення солоності вод направило його еволюцію так, що він зміг жити в рідинах тіла людини. Ймовірно, частина генів, які забезпечили вірулентність C. auris, він отримав від інших кандид шляхом горизонтального переносу.
Першими жертвами грибка, ймовірно, стали навколоводні птахи, які потім передали інфекцію домашнім птахам. Від домашніх птахів грибок передався фермерам, а ті привезли його в лікарні, коли приїжджали до міста за медичною допомогою. За словами дослідників, адаптація до грибка теплою солонуватою воді триває, що означає, що незабаром теплокровность людей може перестати бути для нього бар'єром.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Минулого року дослідники зафіксували рекордно теплу зиму в Арктиці. Наголошується, що в середньому температура жовтня-березня в регіоні становить -20 градусів Цельсія. У цьому ж році 20 лютого температура не опускалася нижче 0. Більше того, 24 лютого на півночі Гренландії температура досягла 6 градусів Цельсія. Як підкреслюють дослідники, у лютому температура в Арктиці була вищою, ніж в Європі.