Єллоустонський супервулкан сьогодні являє собою гігантську воронку довжиною 72 кілометри і шириною 55 кілометрів, яка знаходиться на території однойменного національного парку в штаті Вайомінг. У середині минулого століття вчені з'ясували, що це поглиблення являє собою жерло стародавнього вулкана, з гігантською магматичною камерою, розташованою на глибині приблизно 8 кілометрів.
Подальші спостереження за Єллоустоном показали, що він неодноразово вивергався за останній мільйон років, і що ці виверження мали катастрофічний характер, здатний змінити клімат планети. З іншої сторони, вчені не змогли знайти очевидного джерела його лав і магми, що змушує сьогодні геологів запекло сперечатися про можливу причину появи гігантського вулкана в цій частині США.
У ході дослідження вчені вивчили структуру надр Єллостоун та його околиці за допомогою так званого "сейсмічного томографа" – особливого приладу, здатного розкривати структуру і склад глибинних шарів порід по тому, як через них проходять сейсмічні коливання різних типів.
Дослідники склали кілька десятків комп'ютерних моделей, заснованих на гіпотезах інших геологів про походження Єллоустону, і "отмотала" час на 20 мільйонів років тому, коли імовірно виник прабатько цього вулкана. Порівнюючи результати цих розрахунків і реальні сейсмічні дані, вчені намагалися зрозуміти, яка ідея ближче до істини.
Як виявилося, загальноприйнята теорія про "плюмове" походження головного американського супервулкана не відповідала дійсності – потоки тепла, що виникали в більшості подібних моделей Єллоустона, текли не вгору, а вниз, у бік надр планети, або виходили на поверхню не там, де потрібно.
Реальне джерело тепла, необхідного для "запуску" Єллоустона, знаходиться в приповерхневих шарах мантії на північному сході США, і являє собою один з осколків так званої Фараллонської тектонічної плити. Вона покривала в далекому минулому частина дна Тихого океану і розпалася на частини ще за часів динозаврів.
Її осколки продовжують занурення вглиб надр Землі і сьогодні, і частина з них, як свідчать розрахунки вчених, могли породити супервулкан в штаті Вайомінг і інші вогнища вулканізму, що виникали на заході США в останні 20 мільйонів років.
Раніше вчені заявили про те, що вулкан в Єллоустоні може прокинутися вже в найближчі кілька десятків, а не сотень років, як передбачалося раніше.