Китайським генетикам вперше в історії вдалося змінити геном ембріона людини.
Як повідомляє наукове видання Nature, науковці з китайського університету імені Сунь Ятсена під керівництвом Джанджио Хуана спробували редагувати генетичний матеріал в людських ембріонах і провели експеримент по заміні "неправильних" генів на здорові.
В експерименті були використані нежиттєздатні зародки, отримані з клінік планування сім'ї. Для роботи була задіяна система редагування геному CRISPR/Cas9. З її допомогою ДНК був видалений мутантний ген HBB, що є причиною бета-таласемії, важкого генетичного захворювання крові, що викликає масу вкрай неприємних наслідків: деформацію черепа і кісток, розумову відсталість і ряд інших проблем. Усунення спадкових захворювань на стадії розвитку ембріона є однією з основних цілей генетичних маніпуляцій.
Як показав експеримент, CRISPR/Cas9 не впорався з поставленим завданням - лише 28 з 86 ембріонів успішно пережили редагування генома, і лише чотири з них стали власниками виправленої версії гена HB. На цьому етапі генетики були змушені зупинити експеримент, так як вони помітили, що крім виправлень у потрібній частині ДНК CRISPR/Cas9 змінював структуру геному і у "несанкціонованих" його ділянках.
Керівник наукового проекту Джанджио Хуан заявив, що не планує відмовлятися від продовження експериментів - його наукова група працює над створенням більш точних і короткоживучих ферментів, які знизять кількість помилкових "правок". Крім того, проблема може критися в тому, що використані генетиками ембріони містили у собі по три копії хромосом.
Думка наукової громадськості щодо проведеного експеримента розділилася. Використання ембріонів для експериментів багато науковців вважають вкрай небезпечним і неетичним, навіть незважаючи на те, що вони підлягали знищенню. Також більшість науковців критикує ідею генної модифікації, акцентуючи увагу на тому, що зміни в генах передаються потомству, а ефект в наступних поколіннях непередбачуваний.
Деякі експерти вважають, що велика кількість мутацій пов'язана з тим, що використовуються спочатку дефектні ембріони, однак поки що у вчених немає можливості проводити досліди на здорових людських ембріонах.