Вчені встановили, що значна частина запасів іонізованого водню та інших газів в Чумацькому Шляху може бути об'єднана не в кулясті структури, як вважалося раніше, а в незвичайні структури, які за своєю формою нагадують спагеті або лазанью. Стаття вчених опублікована в журналі Science.
Загадкові структури в міжзоряному просторі, які періодично посилюють або послаблюють сигнали, які йдуть до Землі від квазарів, активних ядер галактик і інших космічних об'єктів, були відкриті вченими близько 30 років тому. Більшість дослідників вважають, що ці "лінзи" представляють собою кулясті або еліптичні згустки з іонізованого міжзоряного газу.
Але Кіт Банністер з Державного об'єднання наукових і прикладних досліджень (CSIRO) Австралії і його колеги встановили, що ці структури схожі не на кулі, а на гігантські порожнисті "макарони" і своєрідні листи з дуже щільного газу. Відкриття було зроблено в результаті спостережень за допомогою радіотелескопу-інтерферометра ATCA.
Головною проблемою у вивченні таких лінз, як розповідають науковці, є те, що подібні згустки газу з'являються в міжзоряному середовищі вкрай рідко – попередні 17 років спостережень допомогли знайти лише 15 таких об'єктів, лише один з яких був детально вивчений. Телескоп ATCA і його широкий кут огляду допомогли групі Банністера знайти ще одну таку лінзу, розташовану в сузір'ї Центавра на відстані в три тисячі світлових років від Землі.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили, що майже на плоскому диску Чумацького Шляху можна розрізнити неоднорідності, які нагадують сплески, залишені на воді. Відкриття було зроблено близько десяти років тому і з тих пір астрономи намагаються знайти пояснення цьому феномену. Тепер же дослідники встановили, що подібний вплив могла надати невелика галактика, яка пролетіла через Чумацький Шлях як куля.