У країнах з низьким і середнім рівнем доходу діарея – це друга причина смерті дітей до п'яти років, при цьому, 72% з них припадає на дітей у віці від народження до двох років. Особливо високий показник смертності в Африці.
На частоту захворювання можуть впливати в тому числі погодні зміни. Раніше була зафіксована кореляція між флуктуаціями кліматичних змін, викликаних теплою течією Ель-Ніньо і сплесками захворюваності в Перу, Бангладеш, Китаї і Японії. Автори роботи вирішили перевірити, чи є зв'язок між спалахами діареї в Африці і антиподом Ель-Ніньо - холодною течією Ла-Нінья. Раніше роботи в галузі зв'язку клімату та захворюваності в африканських країнах реєстрували тільки зв'язок з холерою, на частку якої припадає лише частина небезпечних кишкових хвороб на континенті.
У ході дослідження вчені простежили за зв'язком між статусами Південного коливання, кліматичними змінами і випадками діареї у дітей до п'яти років у регіоні Чобе на північному сході Ботсвани. Виявилося, що Ла-Нінья пов'язаний з більш низькими температурами, збільшенням кількості опадів і підвищеним рівнем повеней у сезон дощів. У свою чергу, ці погодні умови, викликані Ла-Нінья, з затримкою до семи місяців дають зв'язок з приблизно 30% зростанням захворюваності діареєю у дітей. Все це відбувається на початку сезону дощів - з грудня по лютий.
На думку дослідників, їхні спостереження свідчать про те, що прогнози щодо феноменів Південного коливання можна використовувати як інструмент для прогнозу епідемій кишкових захворювань різної етіології. Інфекційну діарею можуть викликати віруси та бактерії, а метеорологічні умови можуть критично впливати на їхню активність.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з'ясували, що прісноводий поліп гідра при повній втраті нейронів у стані цілком модифікувати свою генетичну програму, що дозволяє йому вижити. На думку дослідників, така здатність гідри може допомогти в лікуванні нейродегенеративних захворювань, таких як хвороби Паркінсона і Альцгеймера.