Екзопланета втратила частину своєї атмосфери після руйнівного зіткнення

Поділитися
Екзопланета втратила частину своєї атмосфери після руйнівного зіткнення Планета втратила атмосферу в результаті зіткнення © Space.com
Планета знаходиться на відстані 95 світлових років від Землі.

Астрономи вперше змогли побачити, як далека планета втратила частину своєї атмосфери в результаті нищівного зіткнення. Як повідомляє Space.com, планета обертається навколо зірки в сузір'ї Павича.

На думку вчених, молоді планетні системи постійно переживають катастрофічні події, оскільки новонароджені планети весь час стикаються одна з одною і зливаються, утворюючи нові небесні тіла. Приклади таких зіткнень можна знайти і в Сонячній системі. Так, вважається, що Місяць є частиною Землі, яка була викинута в космос після подібної катастрофи.

Тепер же вчені помітили сліди зіткнення на відстані 95 світлових років від Землі. Планета обертається навколо зірки HD 172555 віком 23 мільйони років. Вона привернула увагу вчених через незвичайні властивості пилового диска, який оточує її. Він містить в собі зерна пилу, набагато дрібніші, ніж ті, які зазвичай спостерігаються в типовій хмарі уламків. У ньому також знайшли велику кількість незвичайних елементів, які вимагають високих температур для утворення. В ході попередніх досліджень вчені з'ясували, що можлива причина появи такого пилу - зіткнення двох світів, яке сталося на швидкості понад 36 тисяч кілометрів на годину.

У ході нового дослідження астрономи вирішили перевірити, що газ, що оточує зірку, може розповісти про її історію. Вони проаналізували кількість монооксиду вуглецю, який оточує світило. Так, виявилося, що газ навколо HD 172555 еквівалентний 20% окису вуглецю, зафіксованої в атмосфері Венери. Дослідники також виявили, що газ обертається в великих кількостях дуже близько до зірки, на відстані приблизно 7,5 астрономічних одиниць (середня відстань від Землі до Сонця).

Присутність монооксиду вуглецю так близько до зірки дивна, зазвичай таких молекул біля світил дуже мало. Вчені вивчили можливі сценарії його появи біля HD 172555. Найбільш правдоподібний, на думку вчених, сценарій полягає в зіткненні протопланет - більшої і меншої.

Удар носив колосальну силу, в його результаті частина матерії обох тіл мала розплавитися. Частина матеріалу, ймовірно, залишилася на місці, в той час як інша виявилася викинутою в космос. Крім того, зіткнення провело до того, що частина атмосфери більшого тіла виявилася викинутою. Це сталося через те, що атмосфера нагрілася в результаті удару, і їй було легше випаруватися.

Вчені підкреслюють, що руйнівні зіткнення часті в молодих планетних системах. Але відзначають, що високі концентрації монооксиду вуглецю залишаться біля зірки ненадовго, з плином часу його кількість стане меншою.

За словами дослідників, зіткнення, в результаті якого зникла частина атмосфери планети, відбулося близько 200 тисяч років тому. Це відносно невеликий термін, за час якого зірка не змогла зруйнувати газ. Ймовірно, що в зіткненні брали участь дві великих протопланети, розмірами із Землю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені зафіксували загадкові радіосигнали далеких зірок. Дослідники вважають, що вони можуть вказати на присутність «прихованих» планет.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі