Зважені в повітрі частки осідають на тілі тварин, в результаті чого їхнє світле пір'я темніє. Метод допоміг з'ясувати, що сучасні вчені, ймовірно, недооцінює масштаб забруднення в США у першій половині ХХ століття.
У ході дослідження вчені вивчили зразки пір'я, зібрані з більш ніж тисячі особин, що мешкали з 1880 по 2015 рік в іржавому поясі, до складу якого входять штати Пенсільванія, Огайо, Індіана, Мічиган, Іллінойс і Вісконсін. Автори роботи вимірювали відбивну здатність пір'я на грудках птахів, а також вивчали за допомогою скануючого електронного мікроскопа.
З 1880 по 1910 рік дослідники не виявили помітного зв'язку між відкладеннями чорного вуглецю на пір'ї птахів і споживанням вугілля в країні. Вміст у повітрі частинок чорного вуглецю був приблизно однаково високим, в той час як кількість вугілля, що витрачається, швидко зростала. З 1910 року по 1960 рік пір'я птахів стали поступово ставати світліше, а використання вугілля стало поступово зменшуватися. Різкий спад обох показників спостерігався під час Великої депресії, а сплеск - у Другу світову війну. Після 60-го року, незважаючи на зростання споживання вугілля в США, кількість чорного вуглецю на пташиному пір'ї знизилася, що відображає сучасні екологічні тренди, вважають автори роботи.
Також дослідники помітили, що моделі, що описують зміни кількості чорного вуглецю і сажі в атмосфері, можуть бути неточними. Зокрема, вони можуть занижувати оцінки кількості частинок, що надходили в повітря на початку минулого століття. Новий метод, за словами вчених, допоможе уточнити екологічні та кліматичні моделі.
Раніше повідомлялося про те, що в печерах Іспанії та Гібралтару вчені виявили найдавніше забруднення навколишнього середовища, викликане діяльністю людини. У печерах були виявлені виходи на поверхню важких металів: міді, свинцю, цинку і нікелю, датовані початком кам'яної доби. Причиною викидів стали багаття, які розпалювали доісторичні людьми в печерах, гар і попіл від них.