Для розвитку суспільства дуже важливі фундаментальні знання. І кошти, які вкладаються в астрономічні дослідження і космічні проекти, - це інвестиції в майбутнє людства.
Про це в інтерв'ю для DT.UA заявив Теодор Костюк, астрофізик з Центру космічних польотів ім. Годдарда - головної наукової лабораторії Національного управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору (НАСА).
"У кожному здоровому суспільстві в історії людства була така наука, яка у той час йому була не потрібна. Фундаментальні знання не відразу знаходять практичне застосування, але без них неможливий прогрес. Суспільство, що не має фундаментальної науки, неминуче занепадає, - сказав учений. - Мене дуже турбує те, що талановита наукова молодь залишає країну у пошуках кращих можливостей для самореалізації. Думаю, це одна з трагедій для України. Є способи, як затримати таких молодих людей. Свого часу Китай зміг це зробити і в результаті здійснив технологічний прорив. В Америці на фізичних факультетах було повно студентів з Китаю. Китайський уряд оплачувал їх навчання в університетах США. Оскільки їх освіту фінансувала держава, вони були зобов'язані повернутися назад, їм створили умови для віддачі отриманих знань".
Тому і в Україні необхідно створення національної програми. "Спілкуючись з шанованими людьми в Україні, зокрема і членами уряду, я говорив про важливість такої програми, - зазначив Костюк. - Звичайно, на це потрібні кошти, але вони не такі вже й значні, особливо якщо врахувати неоціненні втрати для майбутнього держави від відтоку мізків. В цілому це добре, що діти з України їдуть отримувати гарну освіту в закордонні університети, проте вони, як правило, не повертаються. А якби держава стимулювала їх повернення, вони б привезли новий досвід, нове бачення, нові знання, що дало б поштовх до розвитку. Я думаю, це одне з упущень української державної влади".
На думку вченого, цей процес "пора вже очолити людям з великим фінансовим, економічним, технологічним досвідом, бізнесменам". Щоб вони не вивозили капітали, ресурси, а допомагали зростати економіці, вкладали їх в розвиток своєї держави. Як це свого часу робили американські бізнесмени.
Детальніше про важливість освоєння космосу читайте у статті Лідії Суржик "Теодор Костюк: "Астрофізичні дослідження - це інвестиції в майбутнє"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".