Стародавні ДНК показали, як в Європі поширився розсіяний склероз

Поділитися
Стародавні ДНК показали, як в Європі поширився розсіяний склероз © unsplash.com/cadop
На даний момент ризик розсіяного склерозу значно відрізняється у різних регіонах світу. Найбільший – у північних регіонах Європи та Америки.

Підвищений ризик розсіяного склерозу занесли до Європи люди, які мігрували на континент близько 45 тисяч років тому і пізніше: таке припущення висловили вчені, проаналізувавши ДНК останків понад 1600 людей, пише Nature.

Отримані дані свідчать, що деякі регіональні відмінності пов'язані з моделями розселення мігрантів. Це суперечить ідеї, що генетичні відмінності виникли в ході адаптації прибульців до умов різних місць Європи.

Європа була заселена анатомічно сучасними людьми трьома основними хвилями: мисливці-збирачі прийшли до Європи з Азії близько 45 тисяч років тому; фермери прибули з Близького Сходу 11 тисяч років тому; скотарі прийшли зі степів Західної Азії та Східної Європи 5 тисяч років тому. Дослідники зібрали та секвенували ДНК 317 стародавніх скелетів, знайдених у Європі, більшості з яких було від 3 до 11 тисяч років. Потім вони поєднали ці послідовності з існуючими геномними даними більш ніж 1300 інших давніх євразійців.

Потім дослідники порівняли давні геноми з геномами 410 тисяч сучасних людей, чиї генетичні профілі зберігаються у Британському біобанку. Помічено, що у сучасних північних європейців більш вищий ріст і світліша шкіра, ніж у їхніх південних братів, бо вони мають більше предків серед степових скотарів. А у тих, у кого найбільше предків серед мисливців-збирачів, які зазвичай зустрічаються в північно-східній Європі, є варіанти, які наражають їх на більш високий ризик діабету та хвороби Альцгеймера.

Одна з рис, яка, мабуть, мала сильну еволюційну перевагу, пов'язана зі схильністю до розсіяного склерозу. Ця риса прийшла до Європи разом із скотарями із Західної Азії і в наступні тисячоліття стала ще більш поширеною у Північній Європі.

Сьогодні розсіяний склероз – це руйнівне захворювання, спричинене надактивною імунною системою, що атакує нервову систему. Але ця надпотужна імунна система чи пов'язані з нею генетичні варіанти могли допомогти древнім людям пережити епідемії та поширені патогени. «Це найкраще пояснення на даний момент», – каже генетик Еске Віллерслев з Кембриджського університету.

Раніше вчені заявили, що перші люди могли вийти з Африки через зміни клімату.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі