Вчені місії марсохода Curiosity помітили на Марсі незвичайне явище – сезонну зміну концентрації кисню над кратером Гейла. Виявилося, що газ поводиться чином, який не можна пояснити ніякими відомими хімічними процесами, повідомляє NASA.
Протягом трьох марсіанських років (близько шести земних) на Марсі прилади, встановлені на марсохід Curiosity, збирали зразки повітря і аналізували його склад. У результаті виявилося, що марсіанська атмосфера на 95% складається з діоксиду вуглецю (СО2), на 2,6% - молекулярного азоту (N2), на 1,9% - аргону, на 0,16% - молекулярного кисню (О2) і на 0,06% - моноксиду вуглецю (СО). Взимку вуглекислий газ, що знаходиться над полюсом, замерзає, що призводить до падіння тиску у відповідній півкулі і перерозподілу газів між півкулями, що вирівнює тиск. Навесні спостерігається зворотна картина.
Дослідники помітили, що концентрація аргону і азоту над кратером Гейла сезонно змінюється в залежності від кількості СО2 в повітрі. Вони очікували, що і кисень буде вести себе так само. Замість цього концентрація газу в повітрі навесні і влітку підвищувалася на 30%, а потім опускалася до зафіксованих раніше значень.
Ця картина повторювалася кожну весну, хоча кількість кисню змінювалася. Дослідники вважають, що виробляє газ, а потім поглинає його. Вчені виключили можливість того, що кисень утворюється в результаті розпаду молекул води або вуглекислого газу, оскільки на Марсі води дуже мало, а діоксид вуглецю розпадається дуже повільно. Джерелом кисню міг би бути грунт, але це не пояснює його зникнення восени.
Крім того, дослідники також помітили, що зміна концентрації кисню збігається зі змінами в концентрації метану. Можливо, що ці два процеси зумовлені однією і тією ж причиною.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше апарат NASA MRO передав на Землю знімок поверхні Марса, на якому можна було помітити Curiosity. На зображенні ровер зайнятий вивченням ділянки Woodland Bay ("Лісова затока") на схилах гори Шарп.