COVID-19 впливає на сон і навіть сновидіння людини – вчені

Поділитися
COVID-19 впливає на сон і навіть сновидіння людини – вчені Зараження коронавірусом впливає на сон людини © depositphotos/damedeeso
Проблеми зі сном спостерігаються навіть після одужання.

Вчені заявили про те, що захворювання COVID-19 негативно впливає на сон та сновидіння людини. І цей ефект зберігається навіть після одужання, повідомляє Science Alert.

До кінця 2022 року Всесвітня організація охорони здоров'я заявила про 650 мільйонів випадків інфікування коронавірусом. Хоча реальна кількість хворих, ймовірно, вища і продовжує зростати. Тому вчені по всьому світу вивчають те, як захворювання впливає на фізичне та ментальне здоров'я людини, а також стан мозку.

На початку пандемії вчені зібрали дані про те, як локдаун впливає на якість сну, і дійшли висновку, що вона стає гіршою. Тепер з'явилася друга хвиля даних, які пояснюють, як інфікування коронавірусом впливає на сон і навіть втручається в наші сни.

Мета-аналіз публікацій показав, що з проблемами зі сном стикається близько 52% усіх хворих на COVID-19. Найбільш поширеним типом порушення сну, про яке повідомлялося, є безсоння. Людям з ним зазвичай важко заснути чи спати, і вони часто прокидаються рано-вранці.

І проблеми зі сном у деяких випадках спостерігаються навіть після одужання. Так, дослідження, проведене в Китаї, показало, що у 26% людей безсоння спостерігалося через два тижні після одужання. А дослідження, проведене в США, показало, що ті, хто хворів на ковід, частіше, ніж ті, хто ніколи не хворів, стикалися з проблемами зі сном навіть через місяць після позитивного тесту на коронавірус.

Хоча більшість людей швидко одужують від COVID, деякі симптоми зберігаються в довгостроковій перспективі. Люди, які страждали на тривалий COVID-19, з більшою ймовірністю надалі зіткнутися з постійними проблемами зі сном.

У дослідженні 2021 року було опитано понад 3000 осіб з тривалим перебігом COVID. Майже 80% учасників повідомили про проблеми зі сном, найчастіше про безсоння.

У пізнішому дослідженні вчені зібрали дані як про тривалість, так і якість сну з використанням смарт-браслетів. Учасники з тривалим COVID загалом спали менше та менш глибоко, ніж ті, хто ніколи не хворів.

Втрата глибоко сну викликає особливу тривогу, оскільки цей тип знижує почуття втоми та зміцнює концентрацію та пам'ять. Нестача глибокого сну може бути частково причиною «мозкового туману», що часто зустрічається, під час і після COVID. Факт, що COVID часто заважає сну, також викликає занепокоєння, тому що сон допомагає нашій імунній системі боротися з інфекціями.

Нещодавно було опубліковано дослідження зі сну, в якому бере участь 14 фахівців із різних країн. У ході дослідження вчені опитали добровольців з двох груп: які хворіли та не хворіли на COVID. Обидві групи після початку пандемії мали більше снів, ніж до неї.

Цікаво, що ті, хто перехворів, частіше бачили кошмари, хоч до пандемії різниці між двома групами не було. Простого пояснення того, із чим це пов'язано, немає. Але, мабуть, свою роль відіграє психологічне здоров'я. У тих, хто переніс захворювання, частіше спостерігалися тривожність та депресія.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути основою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі