Частина динозаврів будувала гнізда і висиджувала яйця – вчені

Поділитися
Частина динозаврів будувала гнізда і висиджувала яйця – вчені © PLoS One
Раніше вважалося, що всі динозаври яйця закопували в пісок.

Деякі динозаври висиджували яйця, як птахи
Деякі динозаври висиджували яйця, як птахи

Канадські палеонтологи з'ясували, що деякі динозаври відкладали яйця у відкриті гнізда, висиджували їх і охороняли потомство від хижаків, як птахи. До таких висновків вчені дійшли, проаналізувавши структуру шкаралупи викопних яєць 30 видів динозаврів. Результати досліджень були опубліковані у журналі PLoS One.

За словами палеонтолога Луїса Чиаппе, "цей результат цілком закономірний, і добре вкладається в інших підсумки досліджень, які свідчать про те, що деякі птахоподібні динозаври були теплокровними істотами. Теплокровність повинна була дозволити їм самостійно висиджувати яйця, а не сподіватися на те, що тепло Сонця і розклад органіки зроблять за них цю справу".

Читайте також: Вчені знайшли найбільшого пернатого динозавра

За останні кілька десятиліть палеонтологам вдалося виявити сотні скам'янілих яєць динозаврів і десятки кладок, що чудово збереглися, у тому числі ціле "кладовище" зародків давніх ящерів на півдні Китаю. Але ці знахідки не дали відповіді на головне питання про життя динозаврів: висиджували вони яйця або кидали потомство.

Кохей Танака і його колеги вирішили відповісти на це питання, звернувши увагу на те, що невеликі пори на шкаралупі яєць сучасних птахів і рептилій значно відрізняються. Як пояснюють вчені, пори в яйцях крокодилів зазвичай бувають досить великими і численними, оскільки зародкам в похованій кладці їх яєць необхідно отримувати тепло від нагрітого піску і органіки, що розкладається, а також мати доступ до свіжого повітря, яке погано проникає під Землю. На противагу цьому, пори у яйцях птахів відносно невеликі, оскільки їх постійно зігріває тепло матері або батька, що висиджує їх.

Вчені виміряли і порівняли пори в шкаралупі яєць 29 видів динозаврів і 127 видів сучасних птахів і крокодилів. Виявилося, що більшість древніх ящерів закопували свої яйця і кидали їх. Але це робили не всі. Наприклад, яйця маніропторів, предків і близьких родичів птахів, мали малу кількість пор. Це означає, що дана група динозаврів будувала відкриті гнізда, ймовірно на поверхні землі, та охороняла свої кладки від посягань хижаків. Враховуючи, що багато хто з них, як показують недавні "вимірювання" температури тіла цих ящерів з тієї ж шкаралупі яєць, були теплокровними, цілком ймовірно, що вміння і традиція висиджувати яйця з'явилася не серед птахів, а ще серед їхніх предків і далеких родичів, підсумовують вчені.

Раніше повідомлялося про те, що на Алясці були виявлені рештки унікального арктичного динозавра. У довжину даний динозавр досягав близько 7,5 м. У часи Ugrunaaluk kuukpikensis Арктика була вкрита хвойними лісами, а середньорічна температура була +7 градусів за Цельсієм.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі