У розташованому в швейцарському Берні Європейському центрі ядерних досліджень (ЦЕРН) вирішили перезапустити Великий адронний колайдер (БАК) між 4 і 6 квітня 2015 року, повідомляється на сайт ЦЕРНу.
Два роки модернізацію колайдера повинні були збільшити енергію зіткнення частинок з 8 тераелектронвольт до 13-ти. За цей термін чотири основних експерименту (і однойменних колаборації) ALICE, ATLAS, CMS and LHCb вдосконалили свої установки і детектори на них.
Колайдер повинні були запустити ще в березні, проте в одному з надпровідних магнітів 21 березня відбулися неполадки через коротке замикання. Їх усунули через десять днів.
У 2015 році фізики будуть тестувати коллайдер, а збір даних почнеться в 2016-2018 роках. Неполадки в цілому, як відзначають в ЦЕРНі, не вплинуть на хід експерименту.
Перший етап робіт на БАКу в 2012 році дав вченим можливість підтвердити експериментальне відкриття бозона Хіггса. Пошуки цієї частки, існування якої теоретично пророкувала Стандартна модель фізики елементарних частинок, були головною метою експериментів вчених в ЦЕРНі, де розташований БАК. Тепер команда фізиків має намір зайнятися пошуком частинок темної матерії і суперсиметрії.
14 лютого 2013 року великий адронний колайдер закрили на ремонт. За 20 місяців фахівці мали модернізувати установку і підготувати її до роботи на більш високих енергіях.