Британські інженери хочуть відправити на орбіту мобільник

Поділитися
Фахівці з компанії Surrey Satellite Technology Limited ухвалили рішення випробувати мобільний телефон на працездатність в умовах космосу. Перевірка буде досить комплексною - пристрою доведеться взяти на себе управління 30-сантиметровим супутником і робити фотографії Землі.

Наразі назва марки телефону не розголошується. Відомо лише, що цей пристрій працює на операційній системі Android від компанії Google. Крім того, це стандартна версія смартфона, вартість якого на роздріб не перевищує 450 доларів.

До цієї спроби мобільні телефони вже піднімали на висоти, але використовували при цьому лише повітряні кулі. Це стане першою «подорожжю» мобільного телефону на висоту в декілька кілометрів - на навколоземну орбіту.

«Сучасні смартфони - приголомшливі пристрї, - сказав керівник проектом Шон Кеньон. - Їхні процесори досягають частоти в 1 гігагерц, й вони мають величезну пам’ять. По-перше, ми хочемо зрозуміти, чи працюватиме там телефон, - і якщо буде, то спробувати управляти супутником з його допомогою».

Запуск буде здійснено в рамках проекту SSTL, який має на меті виявити - чи підійдуть дешеві мобільні технології, які може купити будь-хто в магазині, для зниження вартості космічних апаратів.

Подорож на орбіту проводитимуть фахівці з SSTL, а також дослідники Космічного центру університету графства Суррей, де й знаходиться Гілфорд. Місія отримала назву STRaND-1.

«Ми не розбираємо мобільник, не пхаємо в нього нічого стороннього, не витягаємо друковані плати й не влютовуємо їх у наш супутник - ми запускаємо його таким, яким він є, - пояснює Кеньон. - На супутнику буде ще одна камера, і ми зможемо знімати телефон, бо хочемо управляти екраном, а також отримати хороші знімки цього процесу».

Дуже важливим елементом операції є операційна система Android. Це програма відкритого коду, а а тому інженери SSTL зможуть модифікувати її, щоб домогтися від телефону того, що їм потрібно.

Правда, мобільний гаджет не буде відправлений у космос «голим». Для того, щоб він міг протистояти таким звичайним для навколоземної орбіти явищам як швидкі зміни температури й жорстке радіаційне опромінення, його помістять у своєрідний скафандр. Зараз інженери працюють над тим, щоб зробити в захисному костюмі отвір, який дозволить нормально функціонувати вбудованій у телефон камері.

Телефон «дзвонити додому» не буде: повідомлення й малюнки відправлятимуть на Землю за допомогою радіосигналу, який зв'яже супутник з центром управління.

На першому етапі польотної місії мобільник буде доповненням до основного комп'ютера, встановленого на супутнику. Однак через деякий час саме телефон візьме на себе основне керування.

«Ми хочемо максимально використати можливості телефону, - говорить Дуг Ліддл, провідний дослідник SSTL. - В ідеалі телефон контролюватиме й думатиме».

Для того, щоб отримати якомога краще функціонування систем маневрування, супутник спорядять сучасними системами управління, навігації й контролю, зокрема, мініатюрними маховиками, GPS-приймачем й імпульсними плазмовими прискорювачами. Завданням телефону буде контролювати всі ці підсистеми.

«Якщо смартфон доведе, що він може працювати в космосі, - говорить Кріс Бріджес з Космічного центру Суррея, - це відкриє для багатьох людей і компаній величезні можливості в галузі космічних робіт, які зараз вони не можуть собі дозволити. Це новий прорив у цій галузі, який ми спостерігаємо в режимі реального часу».

Компанія SSTL здобула собі репутацію у всьому світі завдяки роботі з невеликими супутниками. Її фахівці навчилися різко скорочувати вартість космічних систем, вбудовуючи в них компоненти, які перш за все створено для споживчих товарів - таких як лептопи.

Найближчими місяцями ця фірма має намір запустити в космос кілька апаратів, які спостерігатимуть за Землею, на замовлення клієнтів, що перебувають у Нігерії, Канаді та Росії.

Крім того, SSTL незабаром розпочне будівництво супутників, які сформують перше «сузір'я» багатомільярдного проекту Galileo - європейської відповіді американській системі глобального позиціонування GPS.

За матеріалами Би-Би-Си

Поділитися
Підготував/ла Дубенко Вадим
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі