«Брама в пекло» в Сибіру швидко розширюється: чим це загрожує

Поділитися
«Брама в пекло» в Сибіру швидко розширюється: чим це загрожує Батагайський мегаобвал стрімко розширюється © NASA
З 1991 по 2018 рік обвал збільшився втричі.

Гігантська діра, що утворилася у Сибіру кілька десятиліть тому, стрімко розширюється. Її форма нагадує ската або гігантського пуголовка, хоча спочатку це була смуга, ледь помітна на супутникових знімках 1960-х років, повідомляє Science Alert.

Тепер це прірва з крутими урвищами, чітко помітна з космосу. За даними Геологічної служби США, з 1991 по 2018 рік діра збільшилася у розмірі втричі.

Батагайський кратер, який також називають Батагайкою або «брамою в пекло», є частиною більш глобальної проблеми, яка стосується всієї Землі.

Арктика нагрівається швидше ніж інші частини планети. В результаті вічна мерзлота, яка є товстим шаром постійно замороженого грунту, швидко тане. І Батагайський кратер насправді не є кратером. Це найбільший у світі «регресивний просадний провал», що є ямою, яка утворюється, коли танення вічної мерзлоти призводить до провалу землі, створюючи зсув, оскільки земля по її краях провалюється в яму.

В Арктиці існує безліч провалів, що відтають, але через свої розміри Батагайка заслужила назву «мегапровалу». І він є уособленням того, що чекає на нас попереду.

У міру танення вічної мерзлоти всі мертві рослини та тварини, які були заморожені в ній упродовж століть, починають розкладатися, викидаючи в атмосферу вуглекислий газ та метан. Це потужні гази, що утримують тепло, які викликають ще більше підвищення глобальної температури, викликаючи ще швидше танення вічної мерзлоти.

І ця петля зворотного зв'язку може мати жахливі наслідки. Вічна мерзлота покриває 15% суші у Північній півкулі. Загалом вона містить у два рази більше вуглецю, ніж атмосфера.

Одне дослідження підрахувало, що танення вічної мерзлоти може призвести до викиду в атмосферу такої кількості парникових газів до 2100 року, як велика промислова країна.

«Ми багато чого не знаємо про цю петлю зворотного зв'язку і про те, як вона обов'язково буде розгортатися, але існує потенціал для дуже великих змін у кліматичній системі, що відбуваються в дуже швидких геологічних часових масштабах», — заявив Роджер Міхаелідіс, геофізик з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі.

Тобто танення вічної мерзлоти може посилити кліматичну кризу. Але як, до кінця не ясно. Вивчення таких утворень, як Батагайський мегаобвал, може допомогти в цьому.

У ході нового дослідження вчені використали дані супутників та безпілотників для побудови 3D-моделей мегапровалу та розрахунку його розширення з часом. Вони з'ясували, що кількість льоду та вічної мерзлоти, яка розтанула у Батагайці, можна порівняти з 14 пірамідами Гізи. Обсяг кратера збільшується приблизно на мільйон кубічних метрів щороку.

Дослідники також підрахували, що мегапровал вивільняє близько 4000-5000 тонн вуглецю на рік. Це приблизно стільки, скільки щорічні викиди від споживання енергії 1700–2100 будинків у США.

Раніше вчені заявили про те, що змогли наблизитися до розгадки таємниці загадкових «морозних пагорбів», розкиданих по всьому Сибіру, які періодично лопаються, утворюючи гігантські кратери. Тепер дослідники змогли зрозуміти причини цього.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі