Благання про звільнення та покарання ворогів: вчені знайшли послання ув'язнених у давній в'язниці

Поділитися
Археологи знайшли у Греції сліди римської в'язниці.

Археологи виявили у Коринфі в Греції руїни римської в'язниці. Це лише одна з небагатьох подібних знахідок у римському світі, повідомляє Live Science.

Але, як розповів Метью Ларсен, археолог і доцент кафедри Нового Завіту в Копенгагенському університеті, згідно з історичними записами, в'язниці розташовувалися в кожному римському місті, принаймні в тих, де був форум.

«Але археологічні останки в'язниць виявилося надзвичайно важко ідентифікувати. Існує мало свідчень того, як могла б виглядати римська в'язниця або де вона могла б знаходитися», - додав він.

Вік в'язниці оцінюється приблизно в 1600 років, тоді цей район контролювала Римська імперія, а багато людей звернулися до християнства. Ларсен зміг ідентифікувати в'язницю, розглядаючи записи про місце та графіті тут, зроблені ще 1901 року.

Важливим для ідентифікації цього місця як в'язниці стали графіті, виявлені на підлозі. Це були благання тих, кого утримували в цьому місці. Наприклад, написи були такими: «хай восторжествує удача тих, хто страждає в цьому беззаконному місці. Господи, не вияви милосердя до того, хто кинув нас сюди».

Разом з тим, підлога була покрита тріщинами, тому невідомо, чи була в'язниця тут, чи ж підлогу звідти повторно використовували в іншому місці. Але, за словами Ларсена, всі написи розташовувалися у межах тріщин. Це вказує на те, що це місце все ж таки було в'язницею.

Ларсен також виявили фрагменти «олпаї» (глечиків) та ламп у східному проході в'язниці. Ймовірно, вони були джерелом води та світла для в'язнів. В одній із камер також можна було помітити сліди туалету, яким, ймовірно, користувалися в'язні та охоронці.

За словами Ларсена, умови для ув'язнених були жахливими. З написів на підлозі «складається відчуття, що вони знаходяться у дуже темному місці, і що їх не чують».

Один із написів передбачає, що група ув'язнених провела у в'язниці цілу зиму. «Богоносець, відплати за [покарання, дане] Мариносом, тим, хто кинув нас сюди і змусив нас провести зиму», — йдеться у ньому. За словами Ларсена, взимку у в'язниці було неймовірно холодно.

Декілька графіті містили зображення настільних дощок, що вказує на те, що в'язні могли грати в якісь ігри. Деякі з написів були благаннями про звільнення ув'язнених. Наприклад, один з них був таким: «Господь Бог і чиста справедливість, викупи з цього місця двох братів. Христос, захисти і Будиса, і Джона...».

Один із написів вказує на коханих ув'язнених: «нехай переможе удача прекрасних дівчат, які люблять неодружених чоловіків». А один з них молив про покарання тих, хто помістив ув'язнених сюди: «Господи, зроби так, щоб вони померли жахливою смертю».

Раніше археологи, які ведуть розкопки у стародавньому місті Тіос, виявили римський некрополь з алеєю, викладеною саркофагами. Тіос - давньогрецька колонія, розташована на південно-західному узбережжі Чорного моря, недалеко від сучасного порту Філіос в Туреччині.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі