Уряд Бельгії подарував Українському науковому центру екології моря науково-дослідне судно «Бельгіка», повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.
«Це дозволить Україні відновити дослідження та посилити екологічний моніторинг Чорного та Азовського морів, допоможе успішно впроваджувати Директиви ЄС щодо морського довкілля, а також проводити українсько-бельгійські наукові дослідження як в Чорному, так і Північному морях», — кажуть у міністерстві.
«Бельгіка» була флагманом бельгійської морської науки протягом 37 років. «Плавуча лабораторія» дослідила майже мільйон кілометрів моря та провела понад тисячу наукових кампаній. До України судно має прийти у жовтні 2021 року. Тут воно отримає нове ім’я і розпочне наукову діяльність в Чорному та Азовському морях.
Дослідження на шляху до України
До Одеси судно відправиться з бельгійського порту Зебрюгге. На шляху в 8,600 км науковці оцінять наявність плавучого сміття, відберуть проби морської води і донних відкладів для проведення скринінгу на десятки тисяч речовин-забрудників та мікропластику. Також виділять ДНК з довкілля, аби оцінити біорізноманіття та аналіз поширення генів стійкості до антибіотиків у морських мікроорганізмів. Цю наукову програму під назвою «Моніторинг трьох європейських морів» - Північного, Середземного та Чорного, та трансфер судна організовує і фінансує проєкт ЄС – ПРООН «Європейський Союз задля удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS) за наукової підтримки Спільного дослідницького центру ЄС та УкрНЦЕМ.
«Європейський Союз пліч о пліч з Україною та іншими прибережними державами працює для того, щоб Чорне море стало простором науки, передових політик та інвестицій. Це принесе користь як людям, так і морським екосистемам», — сказав представник Єврокомісії Лауренс Мередиф.
Не перше науково-дослідне судно з-за кордону
У серпні Україна купила у Великої Британії 30-річний криголам James Clark Ross для експедицій в Антарктиду. До цього у нас не було жодного такого судна. За неофіційними даними, сума угоди склала близько 5 мільйонів доларів.
На власному криголамі Україна зможе самостійно проводити наукові дослідження у відкритому океані. На борту є вісім лабораторій, в яких можуть працювати до 50 вчених.
Також власний транспорт дозволить не витрачати мільйони доларів за фрахтування іноземних суден для доставки та забору вчених з антарктичної станції «Академік Вернадський».