Учені з Вермонтского університету прийшли до висновку, що окремі клітини в бактеріальних колоніях здатні спонтанно збільшувати стійкість до антибіотиків на нетривалий час. Робота була опублікована в журналі Scientific Reports.
Бактерії стають стійкими до антибіотиків завдяки мутаціям, які відбуваються в них. Бактерії, які володіють цими мутаціями, передають їх своїм нащадкам або іншим бактеріям завдяки горизонтальному переносу генів. Таким чином, кількість бактерій, стійких до антибіотиків, стрімко зростає.
Вчені з'ясували, що стійкість до антибіотиків може зростати і без мутацій в генах. Дослідивши культури E. coli, що піддавалися впливу антибіотика карбеніциліну, мікробіологи з'ясували, що в колоніях бактерій деякі мікроорганізми час від часу здатні збільшувати свою резистентність. Причиною явища, званого тимчасовою стійкістю, стали випадкові процеси, що відбуваються всередині клітин.
Дослідники продемонстрували, що серед бактеріальних клітин спостерігаються коливання активності білка MarA - фактора множинної стійкості до антибіотиків, що призводить до активації генів, що відповідають за несприйнятливість мікроорганізму до антибактеріальних препаратів. Це дозволяє деяким клітинам виживати при летальних дозах антибіотиків і відновлювати всю популяцію.
На думку дослідників, виявлений феномен дозволить зробити методи лікування антибіотиками більш ефективними.
Раніше повідомлялося про те, що бактерії навчилися протистояти антибіотикам "останньої надії". Це означає, що незабаром можлива поява бактерій, стійких до всіх відомих типів ліків, і такі гени стійкості вже помічені у бактерій, які вражають людей.