Вчені з Каліфорнійського технологічного інституту вдалося зафіксувати джерело швидкого радіосплесків (Fast Radio Bursts, FRB) в Чумацькому Шляху. За їхніх словами, джерелом імпульсу став магнетар SGR J1935 + 2154, повідомляє Naked science.
Магнетар розташовується в сузір'ї Лисички на відстані 30 тисяч світлових років від Землі. FRB 200428 був зафіксований 28 квітня 2020 року, він став першим швидким радіосплеском, зафіксованим в нашій галактиці. Вчені почали підозрювати, що його джерелом є магнетар SGR J1935 + 2154 майже відразу, але здогад потрібно було перевірити.
Вчені вважають, що магнетари, подібні до цього, можуть бути джерелами радіослесків достатньої потужності, щоб їх можна було бачити і з інших галактик. Магнетари - це тип нейтронних зірок, що відрізняється неймовірно потужним магнітним полем. Його індукція може досягати колосальних величин, що перевищують будь-які інші відомі і гіпотетичні джерела магнітного поля у Всесвіті. Це може викликати цікаві фізичні явища навколо магнетарів.
Дані зірки випромінюють в гамма-діапазоні, близькому до рентгенівського, і зазвичай майже не видно в радіодіапазоні. Іноді випромінювання магнетара так взаємодіє з оточуючою матерією, що зірка на деякий час перетворюється на природний синхротрон.
Висновки американських вчених підтвердили їхні колеги з Китаю та Канади. Головна проблема при вивченні швидких радіосплесків полягає в тому, що вони тривають всього мілісекунди. Щоб зрозуміти, яка подія послужила причиною цього випромінювання, необхідно засікти FRB декількома обсерваторіями, визначити його напрямок з достатньою точністю і уважно вивчити небо в тій стороні у всіх доступних діапазонах хвиль.
З FRB 200428 вченим пощастило і вони побачили зв'язок між самим радіосплескім і стрибком гамма-випромінювання від магнетара J1935 + 2154. Це відкриття дозволить шукати джерела таких подій з більшою ефективністю
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Вперше швидкі радіосплески (Fast Radio Bursts) були помічені у 2007 р., однак визнаного пояснення вони не отримали досі. Невідоме і їхнє джерело: воно може розташовуватися і в нашій Галактиці, і за її межами, і навіть на Землі, створюючись технічними пристроями.
Раніше вчені заявили про те, що що відкрили джерело загадкових сплесків. Спалах FRB 150418, зафіксований 18 квітня 2015 року, на думку дослідників, є наслідком злиття нейтронних зірок в еліптичній галактиці, яка розташовується на відстані 6 мільярдів світлових років від Землі.