Астрономи вперше виявили «самотню» чорну діру зіркової маси

Поділитися
Астрономи вперше виявили «самотню» чорну діру зіркової маси Чорна діра розташовується в центральній перемичці Чумацького Шляху © NASA
До цього чорні діри знаходили лише у подвійних системах.

Астрономи вперше виявили одиночну чорну дірку зоряної маси. Вона знаходиться на відстані 5150 світлових років від Землі в центральній перемичці Чумацького Шляху, повідомляє Space.com.

Попередні дослідження показали, що коли гігантські зірки помирають, вони переживають катастрофічні вибухи, відомі як наднові. Їхні щільні ядра колапсують і утворюють чорні діри.

Вважається, що зірки, достатньо великі, щоб утворити чорну діру, складають одну тисячну світил. Тому в Чумацькому Шляху має існувати близько 100 мільйонів чорних дір зоряної маси.

Поки що всі подібні чорні діри, які знаходили вчені, були частиною бінарної системи, у них були партнери, наприклад, нейтронні зірки. Але за словами провідного автора дослідження Каїлаша Саху, більшість чорних дір Чумацького Шляху мають бути одиночними. Але знайти такі об'єкти поки що не вдавалося.

У ході нового дослідження вчені виявили одиночну чорну діру зоряної маси на відстані 5150 світлових років від Землі у центральній перемичці нашої галактики. Ключем до цього відкриття є те, як потужні гравітаційні поля, наприклад поля, що належать чорним дірам, спотворюють тканину простору та часу. Таким чином, вони можуть діяти як збільшувальне скло, явище, відоме як «гравітаційне лінзування».

Декілька наземних програм стежать за мільйонами зірок у пошуках ефекту гравітаційного лінзування. Зазвичай на рік вдається виявити приблизно 2000 подібних об'єктів, деякі з них, як вважається, викликані чорними дірами.

Об'єднавши дані телескопа «Хаббл» із наземними спостереженнями, вчені зафіксували подію мікролінзування, яка тривала 270 днів. Вчені вважають, що її викликала ізольована темна діра.

За розрахунками дослідників, маса об'єкта становить 7,1 мас Сонця. Чорна діра подорожує на швидкості близько 162 тисячі кілометрів на годину. Ймовірно, вона отримала поштовх від вибуху наднової, внаслідок якої народилася.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа знайшли шість галактик, які оточують надмасивну чорну діру. Відкриття дозволить вченим зрозуміти, як надмасивні чорні діри могли утворитися та досягти колосальних розмірів за короткий час.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі