Астрономи виявили свідчення існування розплавленої магми на Марсі

Поділитися
Астрономи виявили свідчення існування розплавленої магми на Марсі На Марсі все ще можлива вулканічна активність © European Space Agency
Ймовірно, вулканізм досі відіграє важливу роль у формуванні Червоної планети.

Донедавна Марс розглядався вченими як геологічно мертва планета. Але тепер міжнародна група дослідників з'ясувала, що вулканізм може все ще відігравати важливу роль в еволюції цього небесного тіла, повідомляє Scitech daily.

З того часу, як станція InSight висадилася на Марс у 2018 році, і на поверхні планети було розгорнуто сейсмограф SEIS, сейсмологи та геофізики прослухали сейсмічні імпульси понад 1300 марсотрусів. Детальний аналіз розташування та спектрального характеру цих подій приніс вченим сюрприз. Епіцентр маротрусів розташовувався в районі ямок Цербера - області, що складається з серії розломів. І це відкриття розповідає нову історію, яка передбачає вирішальну роль вулканізму у формуванні поверхні Марса.

Група вчених під керівництвом дослідників зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха вивчила 20 маротрусів, що сталися в районі ямок Цербера. Вони дійшли висновку, що їх можна пояснити присутністю теплого джерела, мабуть, розплавленої лави на глибині. А це свідчить про вулканічну активність на Марсі.

Дослідники також з'ясували, що епіцентр більшості маротрусів знаходиться у внутрішній частині ямок Цербера. Коли вони вивчили орбітальні зображення цієї місцевості, вони з'ясували, що епіцентр розташовувався неподалік формації, яка нещодавно була описана як «молода вулканічна тріщина». Темніші відкладення пилу навколо цієї формації розташовуються не тільки за напрямом руху вітру, але й у всі боки. Це вказує на те, що вулканічна активність тут могла відбуватися протягом останніх 50 тисяч років. З геологічного погляду, це було недавно.

Вчені вважають, що 3,6 мільярда років тому Марс був живою планетою. Принаймні з геологічної точки зору. Породи вивергалися тут досить довго, щоб породити Тарсіс-Монтес, найбільшу геологічну формацію нашої Сонячної системи, а також гору Олімп - вулкан, висота якого перевищує Еверест.

Ямки Цербера було названо на честь міфічного пса, який, як вважається, охороняв підземний світ. Свідчення марсотрусів, знайдені поруч з цією формацією, вказують на те, що Марс не зовсім мертвий. Вулканічні породи опускаються та утворюють паралельні тріщини, які розсувають кору Червоної планети.

Вчені вважають, що явища, які зараз спостерігаються, є залишками колись активного вулканічного регіону. Можливо також, що магма зараз рухається на схід, до наступного місця виверження.

Раніше вчені з Університету штату Пенсільванія виявили ознаки того, що 3,5 мільярда років тому на Марсі існував великий океан, який покривав сотні тисяч квадратних кілометрів. На його існування вказала топографія берегової лінії, виявлена на численних знімках Червоної планети.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі