Астрономи виявили неподалік Сонця останки найдавнішої відомої планетної системи

Поділитися
Астрономи виявили неподалік Сонця останки найдавнішої відомої планетної системи Планетна система утворилася 11 мільярдів років тому © University of Warwick
Вона знаходиться на відстані лише 90 світлових років від нас.

Вченим вдалося знайти найдавнішу відому мертву зірку, яка в минулому була оточена кам'янистими планетами. Вона знаходиться на відстані 90 світлових років від Землі, повідомляє Space.com. Відкриття може допомогти вченим краще зрозуміти склад світів, що сформувалися близько 11 мільярдів років тому.

Зірка є так званим білим карликом – «трупом», що залишився після того, як у зірки закінчилося паливо у вигляді водню. Це була звичайна зірка, яка народилася 10,7 мільярда років тому, тобто через три мільярди років після Великого вибуху. Об'єкт отримав позначення WDJ2147-4035, він є одним із двох білих карликів, забруднених планетарними хмарами, які були нещодавно відкриті обсерваторією Gaia.

Це не перші карлики, які зберегли свідчення про існування планет. Але вони є найстарішими з відомих і дають уявлення про склад планет, які сформувалися через три мільярди років після Великого вибуху.

Зірка-прабатько WDJ2147-4035 була масивнішою за Сонце, але недостатньо масивною для того, щоб наприкінці життя вибухнути надновою. Усього через 500 мільйонів років після народження світило вичерпало запаси водневого палива, воно роздулося, перетворившись на червоного гіганта, а потім відкинуло свої зовнішні оболонки. В результаті залишилося оголене ядро – білий карлик.

У міру перетворення на червоного гіганта гравітаційні поля змінювалися, тому деякі планети, які оточували зірку, були або знищені, або зруйновані. Деякі ж, мабуть, залишилися неушкодженими. Але ці обурення призвели до того, що на білий карлик падала велика кількість планетарного сміття.

Астрономи з Уорікського університету проаналізували спектр світла зірки, який вказав на дивовижне розмаїття планет. Так, WDJ1922+0233 набула синього відтінку, який вказав на незвичайне змішування газів у гелій-водневій атмосфері, ймовірно, забрудненої матеріалом, близьким за складом до складу континентальної кори Землі.

Червоний колір у спектрі пояснити важче. Він з'являється через присутність літію, калію, натрію та вуглецю, що падає на білий карлик. За словами вчених, це означає, що уламки планет були багаті на літій і натрій, що відрізняє їх від усіх відомих планет Сонячної системи.

Раніше астрономам вдалося виявити три раніше невідомі потенційно небезпечні астероїди. І один із них – найбільше подібне небесне тіло, виявлене за останні вісім років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі