Астрономи виявили нові докази того, що в сузір'ї Оріона може знаходитися найрідкісніший тип планет, відомий на даний момент: одне небесне тіло, яке обертається навколо трьох зірок, повідомляє Live science.
Система GW Orionis (або GW Ori) знаходиться на відстані 1300 світлових років від Землі, що робить її чудовим об'єктом для досліджень. Вона складається з трьох гігантських пилових кілець, розташованих усередині одне одного і зовні нагадує бичаче око. А в центрі цього ока розташовуються три планети: дві, пов'язані між собою приливними силами, і третя, яка обертається навколо них.
Потрійні системи зустрічаються дуже рідко. Але спостереження за GW Ori показали, що вона відрізняється і від них. Так, в 2020 році вчені помітили, що пилові кільця зміщені по відношенню одне до одного, а внутрішнє кільце коливається.
Тоді дослідники припустили, що гравітаційний баланс системи кілець може порушувати молода планета або її формування. Якби це припущення підтвердилося, це була б перша відома планета з трьома сонцями.
Тепер же вчені отримали нові докази того, що ця планета все-таки існує. Дослідники провели 3D-моделювання того, як могли з'явитися загадкові проміжки в кільцях системи. Вони ґрунтувалися на спостереженнях за іншими пиловими кільцями на просторах Всесвіту.
Вчені перевірили три сценарії: у одному з них розрив в кільцях GW Ori утворився через обертовий момент, прикладеного трьома зірками, а в другому в одному з кілець утворилася планета. В результаті дослідники прийшли до висновку, що найбільш вірогідним поясненням аномалії є наявність планети розміром з Юпітер або декількох планет.
За словами провідного автора дослідження Джеремі Смоллвуда, якщо майбутні спостереження за системою підтвердять цю теорію, GW Ori може бути «першим доказом того, що планета, що обертається, вирізає розрив в реальному часі».
Дослідники відзначають, що гіпотетичний спостерігач, який міг би виявитися на цій планеті, не побачив би, як над нею сходять відразу три сонця. Зірки в подвійній системі пов'язані так тісно, що виглядають як одне гігантське світило. Третя зірка обертається навколо них.
Але, якщо відкриття підтвердиться, воно покаже, що планети можуть формуватися при набагато більш широкому спектрі обставин, ніж вважалося досі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше міжнародній групі вчених вдалося виявити хмари на екзопланеті WASP-127b, а також виміряти їхню висоту з безпрецедентною точністю. Зробили вони це шляхом комбінації даних, отриманих наземними і космічними телескопами.