Астрономи за допомогою Дуже великого телескопа помітили поруч із зіркою АВ Візничого свідоцтва зародження планетної системи. Дослідники помітили специфічну структуру з вигином, який позначає планету, що зароджується, повідомляє Європейська південна обсерваторія.
"Щоб зловити момент формування планет, нам необхідно спостерігати дуже молоді зірки", - заявив провідний автор дослідження Ентоні Боккалетті. Але досі астрономам не вдавалося отримати такі зображення дуже молодих протопланетних дисків, чіткість і глибина яких дозволяла б зареєструвати "вигин", що відзначає місце можливого утворення новонародженої планети.
Зірка розташовується на відстані 520 світлових років від Землі в сузір'ї Візничого. Навколо зірки розташовується ефектна спіральна газо-пилова структура. Спіралі такого виду свідчать про присутність в диску новонароджених планет, які "розштовхують" газ, створюючи в диску "збурення у формі хвилі, щось на зразок сліду, який човен залишає на воді озера", - пояснив один з дослідників Еммануель Ді Фолько.
Коли планета обертається навколо центральної зірки, ця хвиля набуває форми спірального рукава. Область дуже яскравого жовтого "перегину" поблизу центру нового зображення AB Візничого, що знаходиться від материнської зірки приблизно на тій же відстані, на якому Нептун знаходиться від Сонця – одне з збурень, де, на думку дослідників, і формується планета.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше астрономи за допомогою модернізованого телескопа Keck II отримали найдетальніші знімки системи PDS 70, в якій відбувається формування планет. Зірка знаходиться на відстані 370 світлових років від Землі в сузір'ї Центавра.