Астрономи за допомогою телескопа ALMA вперше показали, як вулканічна активність на супутнику Юпітера Іо впливає на атмосферу небесного тіла. Їхні спостереження показали, що вулканічна активність виробляє 30-50% речовини, яка складає атмосферу Іо, повідомляє «Популярна механіка».
Іо - найбільш вулканічно активний супутник Сонячної системи. На ньому знаходиться більше 400 вулканів, які вивергають сірчані гази. Вони фарбують супутник в жовтий, білий, помаранчевий і червоний кольори.
Попередні дослідження показали, що більшу частину атмосфери Іо складає газоподібний діоксид сірки. Ця речовина могла опинитися в атмосфері тільки завдяки виверженням вулканів. Але досі вчені не знали, які процеси керують динамікою в атмосфері Іо - виверження вулканів або випаровування сірчистого газу з покритою льодом поверхні.
Астрономи використовували телескопи обсерваторії ALMA, щоб дізнатися відповідь на це питання. Дослідники знімали Іо в ті моменти, коли планета виходила з тіні Юпітера або входила в неї. Коли Іо потрапляє в тінь Юпітера і до неї перестають доходити прямі сонячні промені, температура супутника знижується і діоксид сірки починає перетворюватися з газу на лід. Використовуючи цей ефект, дослідники змогли простежити, наскільки сильно вулканічна активність впливає на атмосферні процеси.
Вчені змогли побачити, як від вулканів піднімаються стовпи діоксиду сірки та монооксиду сірки. Дослідники розрахували, що активні вулкани виробляють від 30% до 50% речовини, що складає атмосферу Іо. Ця робота вперше достовірно показує, який фактор вплинув на формування атмосфери супутника.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше астрономи заявили про те, що їм вдалося розібратися в природі загадкових шестикутних вихорів на полюсах Юпітера. Виявилося, що стабільність шторму в основному залежить від «захисту» - антіціклоніческого кільця навколо кожного циклону.