Вчені помітили на червоному карлику TVLM 513-46546 спалахи, потужність яких перевершує потужність сонячних у 10 тисяч разів. Якщо подібна активність буде помічена і на інших червоних карликах, це може вчинити згубний вплив на життя за межами Сонячної системи. Подібні потужні спалахи можуть ускладнити еволюцію живих істот на планетах або ж зовсім стерилізувати їх. Знахідка була зроблена за допомогою телескопа ALMA. Результати своїх досліджень вчені опублікували на сайті Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики.
За словами американського астрофізика Пітера Вільямса, якщо б Земля розташовувалася біля такої планети, життя на ній навряд чи б зародилося.
Червоні карлики є найпоширенішим типом зірок Чумацького Шляху, вони становлять приблизно три чверті від всіх зірок, розташованих в нашій галактиці. За однією з таких зірок і спостерігали Вільямс і його колеги.
Зірка TVLM 513-46546 знаходиться на відстані 35 тисяч світлових років у сузір'ї Волопаса. Незвичайні властивості цієї зірки відзначалися і раніше, коли телескоп VLA показав, що магнітне поле цього карлика набагато могутніше, ніж у Сонця. При тому, що маса його не дотягує і до 1% сонячної, так що навіть механізми перемішування розпеченої плазми, які працюють на нашій зірці, на карлику діяти просто не можуть.
Крім того, цікавою є і швидкість обертання карлика. Повний оборот навколо своєї осі він здійснює за дві години. Вчені спостерігали за зіркою всього кілька годин і встановили, що вона викидає надсильні спалахи постійно.
З точки зору можливого життя у цій системі подібні спалахи є особливо вбивчими. Червоні карлики набагато дрібніші і тьмяніші за жовті зірки сонячного типу, тому населені планети повинні розташовуватися ближче до них, щоб отримувати достатньо тепла. "Планета в зоні подібної зірки буде регулярно піддаватися дії "бур" випромінювання куди більш потужних, ніж сонячні", – зазначив Вільямс.
Раніше повідомлялося про те, що вчені помітили величезний ураган, який нагадує Велика червона пляма на Юпітері, на невеликий зірці. Існування подібних ураганів на планетах було відомо вченим вже давно, але цей ураган став першим свідченням того, що вони зустрічаються і на зірках.