Астрономи з Університету штату Юта та Смітсонівської астрофізичної обсерваторії дійшли висновку, що малі супутники Плутона утворилися в результаті зіткнення його найбільшого місяця Харона з іншим небесним тілом. Якщо це припущення виявиться вірним, то це допоможе зрозуміти, як народжуються планети в подвійних системах, повідомляє N+1.
Одна з найпопулярніших на даний момент теорій полягає в тому, що в далекому минулому Плутон зіткнувся з іншим небесним тілом. У результаті з'явився Харон і інші супутники - Стікс, Нікс, Керберос і Гідра. Спочатку Плутон і Харон знаходилися дуже близько один до одного, але в подальшому супутник вийшов на відому нам орбіту. Але як опинилися на своїх орбітах малі супутники, поки неясно.
Тепер же астрономи запропонували нову версію. Оскільки всі супутники знаходяться в тій же орбітальній площині, що і карликова планета і її найбільший місяць, вчені вважають, що в минулому навколо системи міг існувати уламковий диск. Але з'явився він пізніше, коли Харон зіткнувся з іншим транснептуновим об'єктом.
Щоб перевірити свою гіпотезу, автори роботи провели симуляцію, яка показала, що зіткнення Харона з іншим небесним тілом з радіусом від 30 до 100 кілометрів добре пояснює появу Стікса, Нікса, Кербероса та Гідри. Відповідно до моделі, воно могло статися через мільярд років після формування місяця. В результаті події на орбіту навколо системи виявилися викинуті уламки, які згодом злиплися і утворили малі супутники Плутона. При цьому системі вдалося уникнути виникнення дестабілізуючих орбітальних резонансів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Каліфорнійського університету в Санта-Крузі спробували пояснити, як під поверхнею Плутона міг з'явитися й існувати рідкий океан. На їхню думку, океан рідини на холодному Плутоні міг створити сам процес формування і зростання карликової планети мільярди років тому.