Астрономи за допомогою телескопа "Хаббл" змогли вперше зняти вибух наднової зірки, чия поява було передбачена кількома математичними моделями. Про це повідомляється на офіційному сайті Європейського космічного агентства.
Вчені отримували фото вибухів наднових зірок і раніше, але нові зображення стали першими, які були отримані в конкретному місці, передбаченому дослідниками заздалегідь.
Наднова зірка Refsdal знаходиться в галактичному кластері MACS J1149.5+2223. Світлу від галактики необхідно п'ять мільярдів років на те, щоб дістатися до Землі. Вибух же наднової стався набагато раніше, близько 10 мільярдів років тому.
Спостереження за зіркою почалися у 2014 році, коли астрономи помітили чотири різних зображення наднової зірки, які називають "Хрест Ейнштейна". Світло від вибуху цієї наднової з'явилося в декількох частинах неба завдяки гравітаційному лінзуванню, тобто відхиленню світла поблизу масивних об'єктів.
Маючи дані про інші гравітаційні лінзи, дослідники змогли передбачити місце, в якому ще раз може виникнути зображення Refsdal.
Наднова SN Refsdal стала першою надновою, вибух якої спостерігався за допомогою ефекту гравітаційного лінзування. Вона отримала свою назву на честь норвезького астрофізика Сюра Рефсдал, який у 1964 році передбачив можливість визначення мас галактик і постійної Хаббла за спостереженнями гравітаційного лінзування наднових. Вибух SN Refsdal стався близько 9 мільярдів років тому.
Раніше астрономи виявили найяскравішу наднову зірку. ASASSN-15lh приблизно в 100 разів яскравіше звичайних наднових і в кілька разів яскравіше всіх відомих гиперновых. За розрахунками вчених з пекінського Інституту астрономії і астрофізики Кавлі, світло від ASASSN-15lh йшов до нашої планети понад 2,8 мільярда років.