Археологи знайшли три найдавніших м'яча Євразії

Поділитися
Археологи знайшли три найдавніших м'яча Євразії Археологи знайшли найдавніші м'ячі Азії © N+1
Раніше найдавніший відомий м'яч в Євразії відносився до 200 році до нашої ери.

Вчені зі Швейцарії, Китаю та Німеччини провели радіовуглецеве датування трьох шкіряних м'ячів, які знайшли в Турфанській долині в Китаї, і з'ясували, що їх виготовили в ХІІ-Х століттях до нашої ери. Раніше найдавніший відомий м'яч з Євразії відносився до 200 до нашої ери, повідомляє N+1.

Найдавніший м'яч в світі був знайдений в могилі дитини, яку поховали в Стародавньому Єгипті 4,5 тисячі років тому. Відомий також єгипетський розпис, зроблений в другому тисячолітті до нашої ери, на якому була зображена гра з м'ячем. Приблизно з 1700 року до нашої ери з м'ячем грали в Центральній Америці.

Перші згадки про гру з м'ячем в Європі можна знайти тільки в «Одіссеї» Гомера, де м'яч кидають одна одній Навсикая і її служниці. При цьому ні зображень гри в м'яч, ні знахідок самих м'ячів в Євразії немає навіть для гомерівського часу. Перші зображення гри в м'яч античної епохи відносяться до рубежу VI-V століть до нашої ери, а найдавніший м'яч на континенті знайдений в Китаї і датується приблизно 200 роком до нашої ери.

Разом з тим, археологи знайшли три шкіряних м'яча з нанесеними червоною фарбою хрестами в могилах древнього кладовища Яньхай в Китаї. В ході нового дослідження вчені вирішили уточнити вік цих м'ячів і за допомогою інших археологічних знахідок розібратися, для чого ці м'ячі використовувалися.

Дослідники провели ряд радіовуглецевих аналізів шкіри і ниток з штанів, знайдених в одному з поховань, і з'ясували, що могили відносяться до періоду між початком XII і кінцем X століть до нашої ери. Відповідно, було встановлено, що знайдені м'ячі - найдавніші в Євразії.

У деяких інших похованнях вчені знайшли палиці, схожі на ті, які на деяких давньокитайських малюнках тримають гравці в м'яч, але всі ці знахідки відносяться до набагато більш пізнього часу. Тому, на думку дослідників, довести зв'язок м'ячів і цих палиць неможливо.

Непрямим доказом того, що м'яч використовувався саме для гри, служать зображення на стінах гробниць, побудованих вже в VIII столітті нашої ери: на них видно вершників, що грають в м'яч, а на м'ячі чітко видно хрест, такий же, як і на м'ячах з могил в Яньхай.

За словами вчених, поява м'ячів в цих місцях збігається за часом з освоєнням верхової їзди в регіоні. У похованнях разом з м'ячами знаходять залишки упряжі і рукоятки батогів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше шведські археологи знайшли неолітичне поховання собаки, яка була похована серед людей. Це найдавніше поховання собаки в Швеції, його вік оцінюється в 8400 років.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі