Минулого року археолог-аматор з Норвегії зробив важливе відкриття. По суті, це була половина відкриття – фрагмент металу, призначення якого залишалося незрозумілим, який було знайдено на фермі на північному узбережжі країни.
Цієї весни була знайдена інша частина пазла. Ще один археолог-аматор, друг першого, знайшов масивний, багато прикрашений і складний меч, повідомляє IFL Science.
Виявилося, що дві знахідки є частинами того самого відкриття. З'єднавшись через 1200 років, два фрагменти утворили незвичайний та красивий зразок мечів вікінгів.
"Ймовірно, цей меч - це те, що ми називаємо D-подібним мечем", - заявила Енн Занетт Глорстад, археолог з Університету Осло в Норвегії. Вона пояснила, що це «один із найбагатше прикрашених і найважчих мечів епохи вікінгів».
Поки що вченим вдалося відновити тільки рукоятку, але навіть цього достатньо для того, щоб оцінити масштаби роботи, яка була зроблена при виготовленні меча.
«Досі важко роздивитися всі деталі, але декор включає елементи типового звіриного стилю пізньої залізної доби, а також геометричні фігури зі срібла з так званою технікою черніння — тобто металева суміш була додана у вигляді чорних смуг на сріблі», - розповіла Глорстад.
Меч належить до групи ще з 20 артефактів, які були виявлені на території Норвегії, більшість з яких, ймовірно, були імпортовані. На думку вчених, меч був викований далеко від місця, де його знайшли. Мабуть, його батьківщиною є імперія Франків чи Англія.
Схожі мечі знаходили по всій території Європи, найбільш схожий екземпляр було знайдено у гробниці ІХ століття на шотландському острові Ейгг. За словами Глостард, щойно фахівці закінчать роботи зі збереження меча, вони зв'яжуться з вченими з інших країн, щоб простежити історію його створення.
На даний момент більша частина історії меча покрита таємницею, але є кілька особливостей, які можуть бути підказками. Так, великий, багато прикрашений меч, виготовлений в іншій країні, могла собі дозволити тільки людина, яка мала високий соціальний статус. Крім того, меч знайшли неподалік багатої могили жінки-вікінга – «королеви гаузелів», - в якій знайшли безліч скарбів, привезених навіть з Ірландії.
На даний момент меч знаходиться на збереженні в музеї, після завершення всіх реставраційних робіт, він стане частиною експозиції.
Раніше вчені з Орхуського університету (Данія) провели датування двох «рогатих шоломів», які були єдиним археологічним доказом того, що вікінги носили такі вироби, і дійшли висновку, що вони були виготовлені у бронзовій добі. Тобто задовго до епохи вікінгів.