Археологи виявили найдавніші в Євразії артефакти з метеоритного заліза

Поділитися
Археологи виявили найдавніші в Євразії артефакти з метеоритного заліза Археологи знайшли предмети, виготовлені з метеоритного заліза © Краткие сообщения Института археологии
Артефактам майже п'ять тисяч років.

Російські археологи заявили про те, що їм вдалося виявити в Болдиревському могильнику ямної культури три артефакти з метеоритного заліза. Вони були викувані приблизно в 2873-2471 роках до нашої ери, що робить їх найдавнішими в Євразії, повідомляє N+1.

На рубежі IV і III тисячоліть до нашої ери на території від Південного Приуралля і до Молдови і Північних Балкан сформувалася спільність скотарських племен, яка існувала близько 3600-2300 років до нашої ери. Вона відома завдяки численним курганам, які представляють собою складні архітектурні споруди.

Більшість таких поховань не містять інвентаря, в рідкісних випадках вчені виявляли керамічні посудини, кремнієві стріли, скребки, ножі й шила. Пишний похоронний обряд і багатство артефактів були характерні для поховань людей з більш високим статусом. Один з таких прикладів відомий з могильника Болдиревський I, розташованого в Оренбурзькій області. Серед бронзових артефактів археологи виявили там ряд предметів, виготовлених імовірно з метеоритного заліза.

У ході нового дослідження вчені дослідили металеві предмети, знайдені в кургані. Дослідники також провели ізотопний аналіз зуба похованої людини і провели радіовуглецеві датування.

Діаметр кургану становив 64 метри, а його висота - шість. По всьому периметру він був оточений ровом шириною до 16 метрів і глибиною 2,5 метра. У центрі насипу розташовувалося єдине поховання, в якому знаходився скелет дорослої людини. У померлого були «крила» з білої кори і «корона» на черепі. Вік чоловіка на момент смерті становив 35-40 років, його скелет лежав на боці, можливо, покійного муміфікували перед смертю.

За допомогою ізотопного аналізу вчені визначили, що основу раціону цієї людини становили м'ясо і жирна риба. Верхня поверхня емалі зубів була стерта, що свідчить про вживання грубої їжі. Вчені також визначили, що раціон чоловіка був повноцінним, що вказує на його високий соціальний статус.

Похоронні артефакти також відрізнялися різноманітністю. Так, за спиною скелета знаходилися залізні і мідні предмети, які складали композицію, в центрі якої розташовувався диск діаметром 10-11 сантиметрів. Навколо диска лежали два мідних шила, мідний спис, а також ковальський молот і три предмети з заліза - один з них був двосічний ніж з прямою рукояткою довжиною близько 14 сантиметрів. Трохи осторонь знаходився мідний ніж-кинджал. Близько живота похованого знаходилися залізна стамеска довжиною 12,5 сантиметра і складене знаряддя типу тесла-рубанка.

У всіх аналогів, крім ножа і шил, не було аналогів не тільки в пам'ятках ямної общинності, але і в інших культурах ранньої бронзової доби. Оригінальним був і похоронний ритуал. Каліброване радіовуглецеве датування показало, що поховання зроблено близько 2873-2471 років до нашої ери, що робить залізні вироби найдавнішими знахідками з пам'ятників ранньої бронзової доби євразійських степів.

Результати досліджень вчені показали, що всі три предмети були виготовлені з метеоритного заліза.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше археологи виявили напис «Джеруббаал», який було зроблено чорнилом на глечику 1100 років тому. Він відноситься до часів біблійних суддів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі