Археологи знайшли на Дону поховання скіфських амазонок

Поділитися
Археологи знайшли на Дону поховання скіфських амазонок На голову жінки був надітий парадний головний убір © Інститут археології РАН
Одна з жінок була похована в парадному головному уборі.

Російські археологи виявили поховання амазонки у головному уборі з дорогоцінних металів, яке датується другою половиною IV століття до нашої ери. Як повідомляється в прес-релізі Інституту археології РАН, останки амазонки знайшли під час дослідження курганного могильника Дівиця V.

Дослідники зазначають, що раніше їм вдавалося знайти лише окремі частини таких головних уборів, тепер же вони знайшли цілий виріб. "Таких уборів знайдено трохи більше двох десятків, і всі вони були виявлені в "царських", або в дуже багатих курганах степової зони Скіфії. Ми вперше знайшли такий убір у курганах лісостепової зони, і що особливо цікаво - убір вперше виявлений у похованні амазонки", - заявив керівник експедиції Валерій Гуляєв.

Дослідники знайшли останки в гробниці, в яку вів вузький вхід-дромос зі східної сторони. У давнину гробниця була вкрита дубовим плахами, які були покладені хрест-навхрест і спиралися на 11 могутніх дубових стовпів. Могильна яма була оточена валом глини, узятої з ґрунту під час спорудження могили.

У кургані були поховані чотири жінки різного віку: дві молоді жінки 20-29 і 25-35 років, дівчинка-підліток 12-13 років і жінка 45-50 років. Всі чотири жінки були поховані одночасно, на що вказує те, що один із стовпів, що підтримують перекриття гробниці, перебував у дромосі і повністю перекривав прохід, і обійти його при подальших похованнях було б неможливо.

Вчені також наголошують, що поховання було пограбовано ще в давнину: їм вдалося знайти грабіжницький хід, проритий збоку з північної частини до центру кургану. Разом з тим, розграбована була тільки частина кургану, в якій спочивали останки підлітка і однією з молодих жінок.

Крім розкиданих останків, в північній половині ями були виявлені понад 30 залізних наконечників стріл, залізний гак у вигляді птаха, елементи кінської упряжі, залізні гаки для підвішування вузди, залізні ножі, уламки ліпних посудин, численні кістки тварин.

Біля південної та західної стіни знаходилися два незайманих скелета, покладених на дерев'яні ложа, вкриті трав'яними підстилками. Один з них належав молодій жінці, похованій в "позі вершника": як показали дослідження антропологів, щоб покласти її таким чином, були підрізані сухожилля на ногах. Під лівим плечем "вершниці" перебувало бронзове дзеркало, зліва лежали два списи, на ліву руку був надітий браслет зі скляних намистин. У ногах знаходилися дві посудини: ліпна курильниця і чорнолаковий однорічний канфар, який був виготовлений у другій чверті IV століття до н. е.

На голову жінці, яка померла у віці 45-50 років, був надітий парадний головний убір (калаф), від якого залишилися пластини, оздоблені орнаментом. Проведені дослідження показали, що 65-70% сплаву складало золото, а решту – домішки міді, срібла і трохи заліза.

"Знайдений калаф - це унікальна знахідка. Це перший цілий головний убір на пам'ятках скіфського часу, знайдений на Середньому Дону, і він знайдений in situ, на місці, на черепі. Звичайно, раніше знаходили такі убори у відомих багатих курганах Скіфії, але лише одиниці були виявлені археологами: частіше їх знаходили спочатку селяни, потім їх вилучали поліцейські, поміщики, і знахідки, поки доходили до фахівців, проходили через безліч рук, і тому невідомо, наскільки вони збереглися. Тут же ми можемо бути впевнені в тому, що знахідка збереглася повністю", - додав Гуляєв.

Поруч з головою старшої жінки був покладений залізний ніж, загорнутий у тканину, і залізний наконечник стріли досить рідкісного типу: черешкова з роздвоєним кінцем. Ці знахідки, а також численні деталі озброєння і кінської збруї дозволяють говорити про те, що в кургані були поховані "амазонки" - жінки-воїни, інститут яких існував у скіфську епоху у іраномовних кочових і напівкочових племен Східної Європи. Такі вершниці, імовірно, охороняли худобу, майно і оселі, коли чоловіки йшли в тривалі військові походи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше археологи заявили про те, що написи, які були виявлені в саркофазі, знайденому в некрополі Верхнього Єгипту, виявилися найдавнішою копією відомої "Книги двох шляхів" - опису загробного світу і шляху покійних по ньому. Саркофаг був виготовлений близько чотирьох тисяч років тому.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі