Ціклаґ - місто-форт, що згадується в Книзі Царств, найчастіше в Книзі Самуїла. Саме в Ціклаґ втік молодий Давид зі своїми прихильниками в пошуках укриття від Саула, засновника єдиного Ізраїльського царства. Йому надав притулок філістимський цар Анхус.
Місто грало роль фортеці при набігах гешуритів, гирзитів і амалікітян. Згодом амалікітяни зруйнували і спалили місто, а населення поневолили.
У першому шарі вченим вдалося знайти останки міста філістимлян, яке датується ХІ-ХІІ. Там вчені виявили кам'яні споруди з різними предметами побуту, наприклад, кам'яні і металеві посудини, схожі на начиння, знайдену в інших містах філістимлян.
У другому шарі, який розташовувався над залишками поселення, було знайдено інше поселення, яке, швидше за все, було знищено пожежею. У підвалах археологи знайшли десятки посудин, призначених для зберігання масла і вина, миски й глечики, виконані в стилі, характерному для часів правління Давида. На думку вчених, знахідки можна співвіднести з посудинами, виявленими раніше при розкопках в Хірбет-Кейафа: його ототожнюють з древнім містом Шаараїм з Біблії.
"У всіх інших місцях, де намагалися знайти Ціклаґ, не було спадкоємності поселень філістимлян і споруд часів Давида. В Хірбет аль-Раї ми бачимо свідоцтва обох поселень", - заявили дослідники.
На користь цієї гіпотези говорить також те, що у самої назви "Ціклаґ" не семітське, а філістимське коріння.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше група археологів під керівництвом Джоді Мегнесс з Університету Північної Кароліни виявила в руїнах синагоги V століття на півночі Ізраїлю стародавні мозаїки. На мозаїках зображені сім відомих біблійних сюжетів.