Апокаліпсис у космосі: вчені побачили, як зірка поглинає планету

Відео
Поділитися
Апокаліпсис у космосі: вчені побачили, як зірка поглинає планету Вчені побачили, як зірка поглинула гігантську планету © NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI)
Можливо, така ж доля чекає на Землю.

Астрономи стали свідками апокаліпсису, який стався у нашій галактиці: планета впала на свою материнську зірку. Вчені давно припускали, що подібне може статися у планетній системі, включаючи нашу, але вперше подібну подію вдалося спостерігати безпосередньо, повідомляє New Atlas.

Вчені встановили "термін придатності" Землі: приблизно через п'ять мільярдів років Сонце вичерпає запас водневого палива і перетвориться на червоного гіганта, поглинувши Меркурій, Венеру і, можливо, нашу планету. Це природний етап у житті зірок і з огляду на те, наскільки багато планет у Всесвіті можна припустити, що подібна «смерть» небесного тіла може спостерігатися досить часто.

Але досі спостерігати такий процес безпосередньо не вдавалося. Тепер же Астрономи з Каліфорнійського технологічного інституту і Массачусетського технологічного інституту простежили, як сонцеподібна зірка ZTF SLRN-2020 поглинула газового гіганта розміром з Юпітер. Поглинання зайняло кілька місяців. Система знаходиться на відстані 12 тисяч світлових років від нас.

Перші ознаки того, що таке може статися, з'явилися, коли Zwicky Transient Facility (ZTF) помітив, що зірка стала більш ніж у 100 разів яскравішою за 10 днів, а потім знову згасла. Спочатку вчені припустили, що це був вибух нової зірки, коли білий карлик поглинає матеріал свого світила-компаньйона. Але подальші спостереження за допомогою обсерваторії Кека виключили такий варіант.

Дослідники продовжили спостереження за системою за допомогою телескопа NEOWISE. Вони з'ясували, що яскравість зірки в інфрачервоному діапазоні підвищувалася протягом дев'яти місяців, перш ніж ZTF помітив підвищення яскравості у видимому діапазоні. За словами дослідників, інфрачервоне свічення помітне і зараз.

Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/P. Marenfeld
Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/P. Marenfeld

Виходячи з цього, вчені сформували найімовірніший сценарій події. Старіюча зірка почала розширюватися, поки не досягла орбіти планети. Це призвело до того, що в міру руху планета приймала на себе частину газу світила, але й сама розпадалася. Матеріал обох об'єктів був викинутий у космос, де перетворився на пил і залишив інфрачервону сигнатуру, що спостерігається NEOWISE.

"Танець" небесних тіл тривав близько дев'яти місяців, а потім закінчився смертю планети.

Раніше астрономи за допомогою телескопа TESS виявили дві землеподібні планети, що обертаються навколо червоного карлика TOI-2095. Орбітальний період цих небесних тіл дуже короткий, а вони трохи більше, ніж Земля.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі